Zdrowa wątroba z ostropestem

ostropest

Ostropest plamisty od stuleci święci triumfy jako roślina odtruwająca i wspomagająca pracę wątroby. Kiedy chcesz pozbyć się toksyn z organizmu, odciążyć i zregenerować wątrobę, a także zadbać o swój organizm od wewnątrz – bez wahania sięgnij po ostropest.


Detoksykacja dla każdego

Jeśli chodzi o usuwanie toksyn i regenerację wątroby, to ostropest nie ma sobie równych. Ta niepozorna roślina doskonale stymuluje funkcje wątroby, potrafi zregenerować strukturę tego organu, a w rezultacie poprawić „filtrowanie” organizmu z wszelkich niepożądanych substancji, odkładających się w naszym ciele nawet latami. Spożywania toksyn nigdy nie unikniemy całkowicie – są obecne nawet w owocach i warzywach uznawanych za świeże i bezpieczne. Uprzemysłowienie spowodowało, że niebezpieczne związki są przez nas spożywane na co dzień, a cały ciężar „odpowiedzialności” za wyprowadzenie ich z organizmu spada na wątrobę.

Gdy toksyn jest szczególnie dużo, ich neutralizacja może ukazać się niemożliwa. Właśnie dlatego ostropest jest niezastąpiony w detoksykacji organizmu. Objawy gromadzenia się toksyn w organizmie mogą być bardzo zróżnicowane, poczynając od łagodnych takich jak trądzik czy inne zmiany skórne, przez problemy z trawieniem i przyswajaniem substancji odżywczych, aż do zdecydowanie niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.

Na pomoc wątrobie

Za skuteczność ostropestu odpowiada przede wszystkim sylimaryna, czyli unikalny kompleks flawoliganów o działaniu antyoksydacyjnym, przeciwzapalnym, detoksykującym i żółciopędnym. Ostropestem powinny zainteresować się wszystkie osoby, które borykają się z różnymi schorzeniami wątroby – marskością czy też uszkodzeniami wynikłymi ze stosowania alkoholu i innych używek, a także długotrwałego przyjmowania leków. Ostropest jest polecany m.in. kobietom przyjmującym doustną antykoncepcję. Obniża również występowanie skutków ubocznych bardzo silnych leków, np. stosowanych w chorobach nowotworowych. Ostropest działa wspomagająco również w przypadku niealkoholowego stłuszczenia wątroby oraz wirusowego zapalenia wątroby typu C. Ostropest poprawia parametry wątrobowe (AST, ALT).

Oprócz niezwykłej skuteczności w stymulowaniu pracy wątroby, ostropest jest też dobrym sposobem na obniżenie „złego” cholesterolu LDL i zapobieżenie miażdżycy. Uważa się, że ostropest jest zdolny zapobiec zatruciu muchomorem sromotnikowym, a także hamuje podział komórek nowotworowych i zapobiega wytrącaniu kamieni żółciowych.

Jak stosować ostropest?

Ostropest nie posiada wyrazistego smaku, dlatego można go dodawać dowolnie do potraw – np. posypać nim kanapki, dodać do twarożku czy sałatki, a nawet rozgryźć same ziarna i popić wodą. Optymalna dawka ostropestu to 2-3 łyżeczki nasion na dobę. Wygodną formą jest spożywanie oleju z ostropestu 3 razy dziennie po jednej łyżeczce na pół godziny przed posiłkiem. Olej można dodać także do warzyw i sałatek.

Uważa się, że ostropest nie posiada maksymalnej dawki ani skutków ubocznych przedawkowania. Jedynym możliwym objawem jest efekt przeczyszczający. Nie zaleca się stosowania kobietom w ciąży, karmiącym oraz dzieciom poniżej 12 roku życia.