Ajurwedyjskie sposoby na trądzik - jakie?

Ciepłe kompresy z triphala:

Wilgotne kompresy z triphala otwierają i oczyszczają pory z drobnoustrojów. Dodatkowo pobudzają metabolizm skóry. Około 5-10 gramów proszku triphala (trzy ajurwedyjskie owoce Amalaki, Bibitaki i Haritaki) wsypujemy do 0,5 litra wody. Gotujemy aż do odparowania połowy objętości wody. Później robimy z niej parówkę twarzy. Następnie nakładamy ciepłe i wilgotne okłady z otrzymanej wody triphala. Kompresy nakładaj na zmienione trądzikiem miejsca.

Domowy tonik z triphala:

W bardzo prosty sposób możemy samodzielnie przygotować tonik z triphala. Zagotowujemy w 1/5 szklanki wody około 10 gramów triphala. Tak przygotowanym tonikiem przemywamy dotknięte trądzikiem miejsca 10 razy dziennie. Tonik oczyszcza pory i doskonale usuwa toksyny. Polecany jest do trądziku typu Kapha (tłusta skóra ze zgromadzonym w gruczołach nadmiarem sebum) i Pitta (stan skóry Pitta pogarsza się podczas upałów i jedzenia zbyt ostrych przypraw).

Okłady z ghee i cebuli:

Jeśli krosty trądzikowe przyjmują postać ropni, możesz przyłożyć na nie cebulę usmażoną na odrobinie ghee. Ghee ochłodzi stan zapalny a cebula „wyciągnie” ropę z krost.

Mydło sandałowe na trądzik:

W misce z zimną wodą spień alkaliczne mydło sandałowe i myj tą pianą twarz kilka razy dziennie. Piana z mydła sandałowego chłodzi i łagodzi stany zapalne skóry. Piana „sandałowa ” również ściąga pory i chłodzi skórę.

Pasta z ghee, kurkumy i drzewka sandałowego:

Pasta działa bakteriobójczo i oczyszczająco. Przygotowujemy ją z 0,5 łyżeczki kurkumy, 0,5 łyżeczki drzewa sandałowego i wody. Tak przygotowaną pastą smarujemy dotknięte trądzikiem miejsca. Po 10 minutach zmywamy.