sposoby na trądzik

Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą gruczołów łojowych. Dotyka przede wszystkim młodzież w okresie dojrzewania, ale nie tylko. Problem dotyczy także dorosłych kobiet i mężczyzn, a w zależności od przebiegu i nasilenia dolegliwości, walka z nim może być trudna i długotrwała.


Trądzik w okresie dojrzewania pojawia się przede wszystkim na twarzy, ale także klatce piersiowej, plecach i ramionach. Jeśli nie jest on zbyt uciążliwy, nie warto się nim przejmować, gdyż wynika z silnie zmieniającej się gospodarki hormonalnej w czasie dojrzewania. Jeśli jednak uporczywe zaskórniki i krosty nie znikają, mimo że okres młodzieńczy już dawno minął, powinno się zwrócić uwagę na ten problem i zaznajomić ze sposobami na pozbycie się trądziku.


Sposób od kuchni…

… czyli po prostu zdrowe odżywianie się. To, czym częstujemy organizm, po jakimś czasie odbije się na stanie skóry. Jeśli więc dieta składa się ze słodyczy, pikantnych potraw, ostrych przypraw, słodzonych napojów, produktów mocno solonych, tłustego mięsa i tłuszczów zwierzęcych, trądzik i trudność w pozbyciu się go nie powinny nikogo zaskoczyć. Chcąc go wyeliminować, dietę należy wzbogacić w produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce. Zamiast słodzonych napojów pić wodę, zieloną herbatę i świeżo wyciśnięte soki. W diecie nie może zabraknąć witamin, cynku i soli mineralnych.

Sposób z kosmetyczki…

… czyli dobór odpowiednich kosmetyków do codziennej pielęgnacji cery trądzikowej. Na rynku dostępnych jest mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do cery tłustej, z trądzikiem. Niestety najczęściej są przeładowane silnymi chemikaliami, które działają na skórę krótkotrwale. W pierwszej chwili rzeczywiście ją wysuszają, niwelują wypryski i sprawiają, że skóra się nie błyszczy. Jak jednak reaguje na to skóra? Jeszcze większą produkcją łoju, bo brakuje jej nawilżenia i jest ściągnięta. Warto zatem czytać etykiety kosmetyków i wybierać te możliwie delikatne i hipoalergiczne.

Sposób z gabinetu…

… w przypadku, kiedy mimo odpowiedniej pielęgnacji i diety silny trądzik nie ustępuje, warto wybrać się do lekarza dermatologa, który przeprowadzi wywiad (być może przyczyną trądziku są inne choroby?), oceni stan skóry i przepisze odpowiednie leki, prawdopodobnie antybiotyki z grupy tetracyklin. Należy wziąć pod uwagę, że kuracja może być długotrwała i dość droga.

Mydełko Węglowe

[Nr kat. TUL-007]
oimnes 24.07.2010
Cudowne!
Kupiłam to mydełko, bo dość miałam już nafaszerowanych chemią żelów do mycia twarzy. Miałam ogromny problem z trądzikiem i wszystkie żele, które miały mu zapobiegać nic nie robiły, wręcz przeciwnie - nasilały jego objawy. Odkąd zaczęłam używać tego mydełka, mój problem prawie zupełnie zniknął! Dzięki niemu mam gładką buzię, wyleczoną z trądziku. Jego zapach przypomina mi trochę krople żołądkowe, ale nie przeszkadza mi on wcale. Gorąco polecam to mydełko, jest rewelacyjne!

Rumiankowy żel do twarzy

[Nr kat. SYL-022]
Iryda 22.11.2014
Re: Rumiankowy żel do twarzy
Wydajny żel, który dobrze oczyszcza skórę i pomaga w walce z trądzikiem, ale nie z zaskórniakami. Po dwóch miesiącach, codziennego użytkowania mogę powiedzieć, że rzeczywiście zmniejsza wydzielanie sebum. Do zapachu trzeba się przyzwyczaić i choć przy pierwszym użyciu zdecydowanie przeszkadzał teraz na zwracam na niego uwagi.