maść na trądzik różowaty

Trądzik różowaty to choroba znana od wielu wieków, przedstawiana nawet na malowidłach znanych artystów, takich jak Domenico Ghirlandaio (obraz „Starzec i chłopiec, ok. 1490 r.).


Trądzik różowaty – przyczyny i czynniki predysponujące

Przyczyną trądziku różowatego są zaburzenia układu nerwowego, odpowiedzialnego za regulację naczyniową. Naczynia krwionośne skóry twarzy szybko i gwałtownie rozszerzają się pod wpływem różnych bodźców, takich jak temperatura i dotyk. W wyniku tego ściany naczyń włosowatych, a także włókna kolagenowe i elastynowe ulegają uszkodzeniu, tworząc obrzęki, rumień, grudki i krosty.

Czynnikami predysponującymi do wystąpienia i nasilenia trądziku różowatego są między innymi:

  • promieniowanie (UV, komputerowe)
  • wysokie temperatury
  • intensywny wysiłek fizyczny
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej
  • zakażenia bakteriami, drożdżami i pasożytami
  • życie w stresie
  • niektóre stosowane leki

Trądzik różowaty – leczenie

Duże znaczenie w leczeniu trądziku pospolitego ma codzienna pielęgnacja podrażnionej skóry twarzy. Trzeba stosować łagodne kosmetyki o składnikach pochodzenia roślinnego, o jak najmniejszej zawartości silnych substancji chemicznych. Do używanych kosmetyków można dodać kilka kropel olejku eterycznego z rumianku pospolitego, mniszka lekarskiego lub lawendy, które zmniejszą zaczerwienienia i stany zapalne. Warto również sięgać po glinkę czerwoną, która obkurcza, uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega ich pękaniu.

 

W walce z trądzikiem różowatym bardzo ważne jest unikanie maści zawierających sterydy. Do stosowania zewnętrznego stosuje się zazwyczaj metronidazol, erytromycynę, klindamycynę, retinoidy i kwas azelainowy. W początkowym stadium choroby można stosować leki w formie maści i kremów, które uszczelnią naczynia krwionośne, czyli zawierające witaminę C, a także escynę, czyli mieszaninę saponin z nasion kasztanowca zwyczajnego. Mają one wpływ na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

 

W codziennym życiu osoby dotknięte trądzikiem różowatym powinny unikać pokarmów i napojów, które nasilają objawy choroby, tj. np. alkoholu, pikantnych przypraw, słodyczy, serów oraz gorących potraw. Należy unikać zmian temperatury otoczenia, nie korzystać z solarium i sauny oraz chronić skórę używając kosmetyków z filtrami.