jak pozbyć się trądziku

Trądzik pospolity to najczęstsza choroba gruczołów łojowych. Ich zadaniem jest wytwarzanie łoju, jednak zdarza się, że powstaje go zbyt dużo i tworzą się zaskórniki. Pod wpływem działania bakterii zaskórniki zamieniają się w trądzik.


Najczęstszymi przyczynami trądziku są:

  • skłonności genetyczne
  • zaburzenia hormonalne (np. w okresie dojrzewania)
  • infekcje bakteryjne zaskórników
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków
  • przyjmowanie niektórych leków
  • niewłaściwa dieta


Pozbycie się trądziku wymaga pokładów cierpliwości i zdeterminowania. W zależności od stopnia jego nasilenia, odpowiednia pielęgnacja powinna w swoim czasie przynieść oczekiwane rezultaty.

Wydaje się, że najodpowiedniejszą drogą pozbycia się trądziku jest wizyta u lekarza dermatologa, który oceni stan skóry i przepisze odpowiednie leki. Będą to stosowane zewnętrznie maści, kremy i płyny, zawierające takie składniki jak np. nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, retinoidy czy antybiotyki, np. klindamycynę. Oprócz tego w grę wchodzi leczenie ogólne, przede wszystkim antybiotykoterapia z zastosowaniem antybiotyków z grupy tetracyklin. Wybierając leczenie pod kierunkiem lekarza dermatologa, trzeba się liczyć z tym, że terapia będzie trwała nawet kilka miesięcy. Prawdopodobnie będzie skuteczna, ale jednocześnie droga.


Przed podjęciem decyzji o wizycie u lekarza, warto spróbować pozbyć się trądziku we własnym zakresie. Należy zwrócić uwagę na:

  • zdrową dietę, czyli: unikanie wszelkiego rodzaju słodyczy, tłustego mięsa, produktów mocno solonych (chipsy), tłuszczów zwierzęcych, pikantnych potraw i ostrych przypraw, słodzonych napojów. Warto sięgać po produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce i oleje roślinne. Zamiast słodzonych soków wybierajmy te przygotowane samodzielnie ze świeżych owoców, pijmy też wodę i herbaty ziołowe. Dietę wzbogać w witaminę A, cynk, olej z ogórecznika i olej z wiesiołka
  • odpowiednią pielęgnację kosmetykami – najlepiej wybierać specyfiki o jak najmniejszej zawartości chemii, hipoalergiczne. Wbrew pozorom kosmetyki przeznaczone do skóry tłustej i trądzikowej mogą okazać się nieskuteczne, a nawet nasilić dolegliwość, gdyż często wysuszają skórę, pobudzając ją do jeszcze większej produkcji łoju
  • zdrowy sen i spokój – stres i niewyspanie odbiją się na stanie skóry.

Proszek sandałowy

[Nr kat. SOI-174]
lraetta25 18.10.2014
Proszek sandalowy
Jestem zachwycona proszkiem sandalowym, bo w polaczeniu z woda rozana nalozony w postaci maseczki na twarz dziala rewelacyjnie! Moja twarz jest tak gladka tylko po drogich zabiegach kosmetycznych. Bardzo polecam proszek sandalowy jesli masz cere sklonna do niedoskonalosci. Proszek sandalowy naprawde rewelacyjnie oczyszcza skore!
Anonim 18.11.2009
Nałożyłam amlę jako maseczkę na twarz-pozostało mi po niej znaczne zaczerwienienie, które do rana zniknęło. Miałam nadzieję na zwężenie porów, ale nic takiego nie nastąpiło. na włosy jeszcze nie próbowałam.

Hesh maseczka Harde

[Nr kat. HES-035]
akpa00 11.02.2011
tak wygładza, nawilża, stosuję z odrobiną proszku sandałowego i mlekiem- wtedy jest jeszcze delikatniejsza, robię masaż. Widać poprawę po pierwszym użyciu.