przebarwienia na twarzy przyczyny

Przyczyny powstawania przebarwień mogą być różne. Poniższe zestawienie rodzajów przebarwień przybliży pokrótce ich przyczyny.


Rodzaje przebarwień na twarzy i ich przyczyny:

  • plamy starcze, spowodowane nadmierną aktywnością melanocytów i nawarstwianiem się uszkodzeń w obrębie skóry. Pojawiają się szczególnie u osób starszych, osiągając średnicę około 1 cm lub większą. Mogą występować jeszcze przed pojawieniem się starości u osób, które zbyt często eksponują skórę na działanie promieniowania słonecznego lub sztucznego (solarium);
  • piegi, spowodowane nieodpowiednim rozłożeniem melanocytów to niewielkie, przebarwione punkty o charakterze wrodzonym, zlokalizowane najczęściej na twarzy. Mogą ciemnieć pod wpływem promieniowania słonecznego, bywa też, że rozjaśniają się w wyniku unikania słońca bądź znikają samoistnie. Nie ma sensu z nimi walczyć, ponieważ w większości przypadków dodają uroku;
  • ostuda (melanodermia), czyli przebarwienia występujące na twarzy i szyi, których przyczyną jest zaburzoną gospodarką hormonalną (związana z ciążą, stosowaniem doustnych leków antykoncepcyjnych bądź menopauzą). W przypadku ostudy u kobiet ciężarnych, przebarwienia zazwyczaj znikają jakiś czas po urodzeniu dziecka;
  • przebarwienia bliznowate, których przyczyną jest rozpad melanosomów, gwałtownie uwalniających melaninę do warstwy rogowej skóry. Występują w następstwie poparzeń, ran, przebytego trądziku i niektórych chorób, objawiających się zmianami skórnymi (np. ospa wietrzna.


Uważaj na szkodliwe promieniowanie słoneczne

  • Niezależnie od rodzaju przebarwień zlokalizowanych na twarzy, należy pamiętać, że czynnikiem zawsze szkodliwie wpływającym na skórę, jest promieniowanie ultrafioletowe. Jest ono przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry, a co za tym idzie, powstawania między innymi plam starczych. Trzeba o tym bezwzględnie pamiętać i przed każdą kąpielą słoneczną zabezpieczać skórę emulsjami ochronnymi, aby plamy starcze nie pojawiły się… jeszcze za młodu.
  • Kiedy skóra twarzy pokryta jest już przebarwieniami, warto zacząć stosować kremy na przebarwienia, które spowolnią proces powstawania kolejnych zmian i rozjaśnią te istniejące, przede wszystkim dzięki hamowaniu procesu syntezy melaniny. Aby jednak ich stosowanie przyniosło efekty, musi być systematyczne i długotrwałe.

Naturalny puder z Neem

[Nr kat. HES-028]
figula94 22.07.2012
Polecam.
Bardzo dobry przy przebarwieniach skóry, przy trądziku również, do włosów też dobry, nie wiem, jak radzi sobie z łupieżem, bo nie miałam. Poza tym produkt nie jest testowany na zwierzętach, co również niesamowicie mnie zadowala.