przebarwienia na twarzy jak usunąć

Przebarwienia na twarzy mogą mieć różne podłoże. Najlepiej jest zawczasu zapobiegać ich pojawieniu się (w przypadku tych, na które mamy realny wpływ). Jeśli jednak z różnych przyczyn przebarwienia już się pojawiły i wywołują estetyczny dyskomfort, można je złagodzić i rozjaśnić. Przydadzą się tu odpowiednie kremy, a w przypadku rozleglejszych lub liczniejszych zmian skórnych profesjonalna porada kosmetologa lub dermatologa.


Zanim przekonasz się, co powinny zawierać kosmetyki pomagające usunąć przebarwienia na twarzy, zapoznaj się najpierw z rodzajami przebarwień.

Do przebarwień skórnych zalicza się:

  • ostuda - czyli przebarwienia twarzy i szyi, spowodowane zaburzoną gospodarką hormonalną, między innymi w czasie ciąży. Zazwyczaj znikają po narodzinach dziecka, kiedy hormony powracają do równowagi. Ostuda może również dotyczyć kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne i leczonych estrogenami;
  • piegi - niewielkie punkciki na skórze o brązowym odcieniu, spowodowane nieodpowiednim rozłożeniem melanocytów. Często mają charakter wrodzony; mogą ciemnieć pod wpływem promieniowania słonecznego;
  • plamy starcze – czyli plamki osiągające średnicę 1 cm lub większą, pojawiające się wraz z wiekiem na skórze osób starszych. Ich przyczyną jest nadmierna aktywność melanocytów i nawarstwianie się uszkodzeń w obrębie skóry;
  • przebarwienia bliznowate - występują w następstwie poparzeń, ran, trądziku  i niektórych chorób objawiających się zmianami skórnymi, jak np. ospa wietrzna.


Do składników kremów pomagających usunąć przebarwienia zalicza się między innymi:

  • filtry przeciwsłoneczne,
  • kwas kojowy,
  • Hydrochinon,
  • wyciąg z mącznicy lekarskiej,
  • wyciąg z mandarynki japońskiej.

Przebarwienia na twarzy są trudne do usunięcia. Kiedy już zdecydujesz się na stosowanie kremu na przebarwienia, przyda się anielska cierpliwość i systematyczność. Nie powinno się rezygnować z ich używania zaraz po zauważeniu poprawy.

 

W przypadku zaawansowanych zmian skórnych skuteczne może okazać się tylko leczenie dermatologiczne. Plamy starcze lub te powstałe w wyniku szkodliwego działania słońca leczy się poprzez spryskiwanie ciekłym azotem, peelingami z kwasem glikolowym lub przy użyciu laserów. W każdym przypadku leczenia przebarwień skóry twarzy należy bezwzględnie unikać ekspozycji skóry na działanie promieniowania UV.