jak usunąć przebarwienia na twarzy

Przebarwienia na twarzy mogą mieć różnoraki charakter. Najlepiej jest nie dopuszczać do ich pojawienia się, jednak na obecność niektórych z nich (np. piegów) nie mamy wpływu. Aby usunąć przebarwienia, należy stosować odpowiednie kremy, a w przypadku rozleglejszych lub liczniejszych zmian skórnych, należy zasięgnąć porady kosmetologa lub dermatologa. O kosmetykach pomagających usunąć przebarwienia na twarzy przeczytasz za chwilę. Wcześniej jednak warto zapoznać się z rodzajami przebarwień. Przebarwienie przebarwieniu nierówne.

Do przebarwień na skórze zalicza się:

  • plamy starcze – czyli plamki osiągające średnicę 1 cm lub większą, występujące na skórze osób starszych, ale też młodszych, zbyt często eksponujących skórę na działanie promieniowania słonecznego. Spowodowane są nadmierną aktywnością melanocytów i nawarstwianiem się uszkodzeń w obrębie skóry;
  • piegi  - czyli liczne, niewielkie punkciki na skórze o brązowym odcieniu, spowodowane nieodpowiednim rozłożeniem melanocytów. Często mają charakter wrodzony i dodają uroku, dlatego nie powinno się nimi martwić. Jeśli jednak chcesz uniknąć ich ściemnienia i większej widoczności, unikaj eksponowania skóry twarzy na słońce;
  • chloasma (ostuda) - czyli przebarwienia twarzy i szyi, spowodowane zaburzoną gospodarką hormonalną w czasie ciąży.  Przebarwienia te zwykle znikają po narodzinach dziecka, kiedy wartości hormonów powracają do normy. Ostuda może również dotyczyć kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne i leczonych estrogenami;
  • przebarwienia bliznowate - występują w następstwie poparzeń, ran, przebytego trądziku i niektórych chorób objawiających się zmianami skórnymi, jak np. ospa wietrzna.


Aby usunąć przebarwienia na twarzy, stosuj kremy zawierające substancje wybielające i działające na syntezę melaniny, wyrównujące koloryt skóry, ale i zapobiegające tworzeniu się nowych przebarwień.


Sięgaj po produkty zawierające:

  • filtry przeciwsłoneczne,
  • kwas kojowy,
  • hydrochinon,
  • witaminę C,
  • wyciąg z mącznicy lekarskiej,
  • wyciąg z mandarynki japońskiej.

Należy pamiętać, że przebarwienia na twarzy nie są łatwe do usunięcia. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, stosować odpowiednie specyfiki systematycznie i długotrwale (leczenie może trwać wiele miesięcy) oraz nie rezygnować z ich używania po zauważeniu poprawy stanu skóry.

agnes_bartczak 23.05.2015
Ajurwedyjski olejek do twarzy i ciała z różą Khadi
Wspaniały produkt. Rozjaśnia przebarwienia, ujednolica koloryt skóry, stosuję każdego wieczoru na oczyszczoną twarz a rano skóra wygląda na wypoczętą i zdrową. W działaniu jest lepszy niż niejeden krem.