oliwa z oliwek właściwości

Pielęgnacyjne właściwości oliwy z oliwek znane są nie od dziś. Wprawdzie oliwa z oliwek wciąż najbardziej kojarzy się z kulinariami, to jednak warto zdawać sobie sprawę, że jej prozdrowotne właściwości wpływają na organizm nie tylko „od kuchni”, ale również właśnie poprzez kosmetyki, które w liście składników mają oliwę z oliwek. Warto poznać właściwości oliwy z oliwek, dzięki którym być może butelka z oliwą znajdzie miejsce zarówno w naszej kuchni, jak i w kosmetyczce.

Oliwa z oliwek w pożywieniu

Oliwa z oliwek jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią organizm między innymi przed nadciśnieniem i innymi chorobami układu krążenia. Jest także bogata w witaminy, które działają jak naturalne antyoksydanty, które chronią organizm przed rozwojem różnych chorób oraz spowolniają proces jego starzenia. Wpływa pozytywnie na pracę układu pokarmowego.
W kulinariach oliwa z oliwek może być wykorzystywana jako dodatek do sałatek, surówek i różnego rodzaju potraw. Można nią nasączać pieczywo lub używać do smażenia oraz komponowania sosów.

Oliwa z oliwek – właściwości wykorzystywane w kosmetyce

Czy ktoś zna lepszy sposób na odżywienie skóry dłoni niż zanurzanie ich w ciepłej oliwie z oliwek? Jest to zabieg prosty i stary jak świat, a jednocześnie wciąż oceniany jako najszybszy i najskuteczniejszy naturalny sposób na przywrócenie dłoniom gładkości i miękkości.
Oliwę z oliwek można stosować jako samodzielny olejek do skóry, nie tylko dłoni, ale i całego ciała. Może być przydatna szczególnie zimą, kiedy skóra wymaga najbardziej intensywnego nawilżenia.
 

Jak wspomniano wyżej, oliwa z oliwek jest bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, w związku z czym wykazuje właściwości odżywcze, wzmacniające, regenerujące i głęboko nawilżające. Pobudza komórki skóry do regeneracji, a więc naskórek jest szybciej odbudowywany, a skóra staje się gładka, miękka, pełna blasku i witalności. Tworzy na skórze film ochronny, chroniący ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Oprócz tego, oliwa z oliwek wykazuje też właściwości przeciwstarzeniowe, dlatego polecana jest w pielęgnacji skóry dojrzałej, oraz właściwości poprawiające ukrwienie skóry, zatem mogą ją stosować osoby o cerze naczynkowej. Ze względu na właściwości regenerujące, zalecana jest również w leczeniu alergii skórnych i łupieżu.