olejki naturalne sklep

Olejki naturalne, znane nie tylko z pięknych zapachów, ale i licznych właściwości terapeutycznych, od dawna znajdują zastosowanie w medycynie, aromaterapii, przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjno-kosmetycznym i spożywczym. Na całym globie występuje kilkanaście tysięcy gatunków roślin, z których otrzymuje się olejki naturalne. Niektóre spośród nich mają największe znaczenie użytkowe.


Sklep z kosmetykami naturalnymi, w tym właśnie naturalnymi olejkami (eterycznymi, do włosów czy do masażu ciała i twarzy) powinien znajdować się w każdej większej miejscowości. Jeśli jednak nie mamy dostępu do sklepu stacjonarnego, można znaleźć ekologiczny sklep w Internecie, poszukać w drogeriach, w aptekach czy nawet w sklepach z szeroko pojętymi artykułami wystroju wnętrz, w których olejki naturalne będą stały zaraz przy kominkach do aromaterapii i kadzidełkach.

Olejki naturalne, oprócz często bardzo ujmującego zapachu, posiadają szereg właściwości prozdrowotnych. Ogólnie można stwierdzić, że naturalne olejki poprzez swój zapach wpływają na lepsze samopoczucie człowieka, a stosowane na skórę i włosy dogłębie je odżywiają i regenerują. Każdy olejek może wykazywać nieco inne działanie, bardziej lub mniej zauważalne.

Aby zapoznać się z właściwościami naturalnych olejków eterycznych, warto wymienić choć kilka z nich, które wykazują terapeutyczne działanie na organizm:

  • olejki naturalne pozyskiwane z neroli – należą do grupy olejków cytrusowych, są otrzymywane z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Łagodzą stres i różnego rodzaju lęki, relaksują;
  • olejki naturalne pozyskiwane z róży – uspokajają, koją, stabilizują pracę serca. Jak mówił indyjski cesarz Jahangir już w XVII wieku, olejek różany ma taką moc, że „leczy chore serce i przywraca do życia uschniętą różę”. Wobec tego zalecany jest w aromaterapii osobom cierpiącym na depresję, nerwicę i bezsenność; łagodzi także bóle i napięcia przedmiesiączkowe;
  • olejki naturalne pozyskiwane z sosny  – działają odświeżająco, odprężająco, ogólnie regeneracyjnie na ciało i umysł. Łagodzą infekcje dróg oddechowych i objawy grypy, ból zatok, gardła i krtani. Pobudzają krążenie krwi i zwiększają odporność organizmu.

Kupując olejki naturalne trzeba się upewnić, czy nie zawierają żadnych dodatkowych syntetycznych substancji. Tylko takie zapewnią terapeutyczne działanie. Warto zwrócić także uwagę, czy dany olejek należy stosować wyłącznie punktowo, jak również czy można stosować go samodzielnie bądź w połączeniu z innym olejkiem bazowym. Niektóre olejki można stosować wyłącznie w celach aromaterapeutycznych, chyba że producent dozwala użycie na ciało.

annacybulska 06.07.2014
Olejek antystresowy
Odpowiada mi niewielka buteleczka - lubię zmieniać preparaty do masażu. Pięknie pachnie i dobrze służy zarówno mojej skórze, jak i mojemu nastrojowi.
Anonim 30.11.2008
The best
Najlepszy olejek do włosów dla całej rodziny. Bardzo dobry również dla pielęgnacji i masażu niemowląt.