olej neem na włosy

Zdrowe, lśniące i gęste włosy dodają urody każdej kobiecie. Jednak ze względu na nieodpowiednią pielęgnację, zły wpływ czynników zewnętrznych lub choroby skórne (np. łupież), włosy zaczynają wypadać, są zniszczone i pozbawione blasku.


Podstawą posiadania zdrowych włosów jest zdrowa skóra głowy. Najczęściej spotykaną „dolegliwością” skalpu jest łupież. Aby się go pozbyć, można wypróbować szampony przeciwłupieżowe, a oprócz tego sięgnąć po swego rodzaju skarb medycyny ajurwedyjskiej: neem, nazywane w Indiach cudownym drzewem, którego liście oraz olej pozyskiwany z nasion od wielu stuleci doceniane są jako skuteczny środek przeciwgrzybiczy i antybakteryjny, pomagający między innymi w walce z łupieżem.


Neem, czyli miodla indyjska, ze względu na wyżej opisane prozdrowotne działanie, znalazło zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości skórnych, nie tylko łupieżu. Stosowany na skórę, olej neem łagodzi objawy łuszczycy, oparzenia, wysypki, świąd skóry i wiele innych. Przyspiesza regenerację skóry, dzięki czemu leczy skaleczenia i otarcia. Jeśli natomiast chodzi o wpływ na włosy, warto wiedzieć, że w kosmetyce naturalnej wykorzystuje się nie tylko olej neem, lecz także sproszkowane liście oraz drewno tego drogocennego drzewa.


Olej neem w temperaturze pokojowej ma konsystencję masła, dlatego jego aplikacja na włosy i skórę głowy jest stosunkowo łatwa. Jeśli zależy nam jedynie na poprawieniu wyglądu końcówek włosów, można w nie wcierać niewielką ilość oleju, najlepiej jakiś czas przed ich umyciem. Olej neem posiada dość specyficzny, intensywny zapach, który mógłby towarzyszyć nam przez długi czas w przypadku zastosowania go na świeżo umyte włosy. Jeśli chcemy wyleczyć łupież bądź inne infekcje skóry głowy, należy wcierać porcję oleju neem w skórę głowy, w połączeniu z delikatnym masażem.


Sproszkowane liście neem w połączeniu z niewielką ilością wody używa się jako maseczkę na skórę głowy i włosy. Pomaga ona w walce z łupieżem, nadmiernym wydzielaniem łoju, a nawet trądzikiem występującym na skórze głowy. Tonizuje skórę głowy i skutecznie usuwa zanieczyszczenia.


Z drewna neem wytwarza się natomiast grzebienie oraz szczotki do włosów. Przyrządy z naturalnego drewna również posiadają lecznicze właściwości; czesane nimi włosy nie elektryzują się, a ryzyko wystąpienia łupieżu jest zniwelowane.