olej kokosowy działanie

Olej kokosowy i jego wszechstronne działanie znane jest od wielu lat kobietom Orientu. Również u nas staje się on coraz bardziej popularny i dostępny, zarówno w drogeriach i sklepach z kosmetykami orientalnymi i naturalnymi, jak i w supermarketach spożywczych oraz sklepach z żywnością z różnych stron świata.


Swoją popularność olej kokosowy zawdzięcza między innymi temu, że działa zarówno od zewnątrz (jako naturalny kosmetyk), jak i od wewnątrz (jako olej spożywczy).

 

W kuchni olej kokosowy sprawdzi się jako alternatywa dla tłuszczy, które stosowaliśmy do tej pory (masła, margaryny, oleju rzepakowego itd.), czyli w gotowaniu, smażeniu i pieczeniu. Jego działanie na organizm zadowoli na pewno osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów – olej kokosowy pomaga w walce z nadwagą, a organizm wykorzystuje go do produkcji energii i spalania kalorii. Dlatego, aby wzmocnić działanie diety odchudzającej, warto wzbogacać posiłki w olej kokosowy lub przygotowywać potrawy właśnie na bazie tego oleju. Olej kokosowy reguluje także poziom cukru we krwi, może więc zatem zapobiegać cukrzycy. Wykazuje również działanie antybakteryjne i antygrzybiczne.

 

Olej kokosowy zastosowany w kosmetyce ma działanie przede wszystkim nawilżające. Czysty olej kokosowy (najlepiej nierafinowany, tłoczony na zimno) sprawdzi się doskonale jako balsam do całego ciała lub wybranych powierzchni skóry, które potrzebują intensywnego nawilżenia (np. suche łokcie i pięty). Może być także stosowany do pielęgnacji twarzy, w tym również do demakijażu.

 

Dobrym pomysłem jest olejowanie włosów olejem kokosowym. Jego nawilżające i odżywcze działanie sprawi, że łuski włosów będą domknięte, a całe włosy – odżywione i pełne blasku. Aby działanie oleju na włosy było najbardziej efektywne, warto wetrzeć kilka kropel oleju na włosy i pozostawić na kilka godzin lub na całą noc.

 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy działanie oleju kokosowego sprawdzi się akurat na twoich włosach, zerknij na poniższą listę, w której wypisano różne „włosowe dolegliwości” i typy włosów, przy których zaleca się olejowanie olejem kokosowym:

  • włosy wyglądające zdrowo u nasady, ale przesuszone i zniszczone mniej więcej od połowy długości
  • rozdwajające się końcówki
  • włosy trudne do ułożenia, fryzura niemająca kształtu
  • włosy cienkie i proste
  • włosy niskoporowate
  • włosy pozbawione objętości.