olej arganowy do włosów

Drzewo arganowe (Argania) to cenny skarb, którego liście, owoce oraz pozyskiwany z nich olej arganowy, nazywany płynnym marokańskim złotem, mają wszechstronne zastosowanie. Przyczyniło się to do coraz powszechniejszego stosowania oleju arganowego w kosmetyce naturalnej. Argania rośnie jedynie w Maroku, a jej właściwości od wielu stuleci wykorzystywane są przez berberyjskie plemiona Imazighen. Szacuje się, że obecnie w Maroku rośnie około 20 milionów drzew arganowych. Obszar, na którym występuje to drogocenne drzewo, UNESCO ogłosiło rezerwatem biosfery.

Płynne marokańskie złoto

Marokańskie kobiety zbierają ziarna arganii, rozłupują pestki kamieniami, suszą ziarna na dachach lepianek, prażą na otwartym ogniu, po czym mielą. W połączeniu z wodą, z powstałej papki wytrąca się olej. Jedno drzewo pozwala na uzyskanie około litra oleju.  Olej ma czerwonawy kolor i orzechowy smak. Plemiona Imazighen używają go między innymi do leczenia schorzeń organizmu. Z punktu widzenia kosmetyki naturalnej, olej arganowy jest wartościowy ze względu na zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, steryny, witaminę E i wiele składników leczniczych.

Arganowa pielęgnacja włosów

Olej arganowy jest niezastąpiony w kuracji na zniszczone i łamliwe włosy. Nadaje im jedwabisty połysk, sprawia, że są zdrowsze. Stosuje się go bezpośrednio na włosy, wcierając na przykład w suche końcówki. Można również wetrzeć kilka kropel oleju w skórę głowy i włosy, a następnie owinąć ręcznikiem, pozostawiając go na głowie przez około pół godziny, po czym dokładnie spłukać włosy. Chcąc je wzmocnić, można zastosować kurację: wymieszać kilka łyżek oleju arganowego z sokiem z cytryny, wmasować w wilgotne włosy i spłukać po 15 minutach. Zaleca się także nawilżanie włosów miksturą oleju arganowego z olejem z czarnuszki – podgrzany olej wmasować w skórę głowy i włosy, zakryć włosy czepkiem, owinąć głowę ręcznikiem, po 20 minutach spłukać i umyć włosy. Aby przeciwdziałać wypadaniu włosów, należy wymieszać 2 łyżki oleju arganowego z 5 kroplami eterycznego olejku tymiankowego i taką mieszankę wetrzeć we włosy i skórę.
 
Zbawienny wpływ na włosy to tylko jedna z licznych właściwości oleju arganowego. Korzystnie wpływa także na problemy skórne i problemy tkanki łącznej (cellulitis).