jak przyspieszyć przemianę materii

Kiedy przemiana materii nie działa prawidłowo, odczuwamy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia i zaparcia. Szybciej przybieramy na wadze lub czujemy się ociężali. Można za to winić między innymi nieprawidłową dietę, spożywanie produktów pełnych konserwantów oraz picie alkoholu i palenie papierosów. Jeśli na dodatek prowadzimy siedzący tryb życia, musimy liczyć się z tym, że przemiana materii nie będzie tak sprawna, jak byśmy tego chcieli. Trzeba wziąć też pod uwagę, że przemiana materii wraz z wiekiem jest coraz wolniejsza.

Jak przyspieszyć przemianę materii? Kilka wskazówek

  1. Jedz pożywne śniadania i lekkie kolacje. Po kilkugodzinnym spoczynku śniadanie jest pierwszym posiłkiem, który wybudza organizm, pobudzając trawienie i przyspieszając przemianę materii. Z kolei kolacja powinna być lekka i niskokaloryczna - wieczorem organizm pracuje wolniej i może nie zdążyć spalić nadmiaru energii. Dieta powinna być bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe i białko, zatem spożywaj ryby, chude mięso i nabiał oraz owoce i warzywa.
  2. Uprawiaj sport. Regularna aktywność fizyczna przyspiesza przemianę materii. Dostosuj wysiłek fizyczny do swoich możliwości i upodobań. Nie decyduj się na kilkugodzinną katorgę na siłowni, jeśli wcześniej stroniłeś od ćwiczeń siłowych. Znajdź dyscyplinę, która sprawia ci przyjemność, możliwości jest mnóstwo: fitness, nordic walking, bieganie, jazda konna, rower, basen. Zawsze dobrym pomysłem jest trening kardio, poranna gimnastyka lub nawet spokojny streching i pilates. Korzyści z uprawiania sportu, takie jak przyspieszona przemiana materii, lepsze samopoczucie i zgrabniejsza sylwetka, zauważysz szybciej niż myślisz.
  3. Przyprawiaj potrawy pikantnymi przyprawami, np. chili, pieprzem i imbirem
  4. Pij wodę mineralną – oprócz nawadniania organizmu i działaniu detoksykującemu (usuwa szkodliwe toksyny), woda, szczególnie zimna, przyspiesza przemianę materii
  5. Jedz regularnie – staraj się spożywać posiłki w regularnych odstępach czasu i o stałych porach dnia,
  6. Wypróbuj kuracje ziołowe. Niektóre zioła, takie jak mniszek lekarski, lubczyk, skrzyp polny, krwawnik pospolity i korzeń imbiru, mogą znacznie przyspieszyć przemianę materii i pomóc w usunięciu toksyn z organizmu.