jak poprawić metabolizm

Kiedy metabolizm nie działa prawidłowo, czujemy się ociężali, szybciej przybieramy na wadze, dolegają nam wzdęcia. Przemianie materii nie służy spożywanie ciężkostrawnych potraw, picie alkoholu i kilka innych grzeszków dietetycznych. Jeśli na dodatek prowadzimy siedzący tryb życia, możemy być pewni, że metabolizm nie będzie działał tak sprawnie, jak byśmy chcieli. Trzeba wziąć też pod uwagę, że metabolizm spowalnia się wraz z wiekiem.


Jak poprawić metabolizm, aby przyspieszyć spalanie kalorii i poczuć się lepiej?

  1. Traktuj śniadanie jak najważniejszy posiłek dnia. Po długim śnie śniadanie jest pierwszym posiłkiem, który wybudza organizm, pobudza trawienie i poprawia metabolizm. Z kolei kolacja powinna być lekka i niskokaloryczna, bo wieczorem organizm pracuje wolniej i może nie zdążyć spalić nadmiaru energii. Twoja dieta powinna być bogata w zdrowe kwasy tłuszczowe i białko, zatem spożywaj ryby, chude mięso i nabiał, owoce i warzywa.
  2. Bądź aktywny fizycznie. Systematyczne uprawianie sportu poprawia metabolizm. Dostosuj aktywność fizyczną do swoich możliwości. Nie chodzi o to, aby od tej pory fundować sobie wielogodzinną katorgę na siłowni, jeśli wcześniej raczej unikaliśmy ćwiczeń siłowych. Znajdź dyscyplinę, która sprawia ci radość: fitness, siłownia, bieganie, jazda na rolkach lub rowerze, basen. Zawsze dobrym pomysłem jest trening kardio, poranna gimnastyka lub nawet spokojny streching. Możliwości jest bardzo wiele, a w parze z uprawianiem sportu idzie lepsze samopoczucie i uzyskanie zgrabniejszej sylwetki.
  3. Przyprawiaj potrawy pikantnymi przyprawami, np. papryczką chili, pieprzem i imbirem, które poprawiają metabolizm. Imbir możesz dodawać także do herbaty lub wody z miodem i cytryną
  4. Pij wodę mineralną – o tym zapewne każdy już się naczytał i nasłuchał wiele razy, nie zaszkodzi jednak znów przypomnieć o jej wpływie na pracę organizmu. Woda, oprócz nawadniania organizmu i działaniu detoksykującemu (usuwa szkodliwe toksyny), podkręca metabolizm
  5. Jedz posiłki w regularnych odstępach czasu, nie najadaj się na noc, a w ciągu dnia nie podjadaj słodyczy
  6. Pij napary z ziół. Niektóre zioła w znaczny sposób mogą poprawić metabolizm, np. mniszek lekarski, lubczyk, skrzyp polny, krwawnik pospolity i korzeń imbiru.