ochrona skóry przed słońcem

Wiele kobiet przepada za opalaniem się. Muśnięta słońcem skóra wygląda zdrowo i uwodzicielsko, a zażywanie kąpieli słonecznych jest gwarancją udanych wakacji. Niestety, często zapominamy o tym, że promieniowanie słoneczne ma szkodliwy wpływ na skórę.


Brak ochrony przed słońcem sprawia, że skóra szybciej się starzeje, staje się przesuszona i mało elastyczna. Szybko pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki. U osób często zażywających kąpieli słonecznych i korzystających z solarium ryzyko zachorowania na raka skóry wzrasta.


Nie trzeba zupełnie rezygnować z opalania – wszystko jest przecież dla ludzi, ale z umiarem i z odpowiednią ochroną. Ochrona skóry przed słońcem jest niezbędna i to nie tylko podczas wakacji nad morzem, ale przez cały rok. Jeśli tylko chcemy zapewnić naszej skórze długotrwałą młodość i wyeliminować jej przedwczesne starzenie się, kremy z filtrami przeciwsłonecznymi należy stosować nawet codziennie, szczególnie w okolicy oczu, gdzie skóra jest wyjątkowo cienka i podatna na starzenie.

Do ochrony skóry przed słońcem chyba nie trzeba nikogo przekonywać – prawdopodobnie każdy z nas choć raz w życiu doznał poparzenia słonecznego, piekącej i schodzącej skóry. Nie jest to nic przyjemnego.

Na czym powinna polegać skuteczna ochrona skóry przed słońcem?

Przede wszystkim nieodzowny jest umiar w korzystaniu ze słońca. Nie należy całych upalnych dni spędzać na plaży, a przed plażowaniem trzeba smarować całe ciało kremami z filtrem. Krem z wyższym filtrem (nawet SPF 30-50), powinny stosować dzieci, jak również osoby z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na czerniaka oraz po przebytych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Należy o tym bezwzględnie pamiętać, jednak tak wysoka ochrona dotyczy głównie ciepłych miesięcy, a o niższej ochronie przeciwsłonecznej trzeba pamiętać w ciągu całego roku.

Sprowadza się to do systematycznego stosowania kremów, które ochronią przed działaniem promieniowania UVA i UVB. Często kremy do twarzy do codziennego stosowania zawierają takie filtry; przed zakupem warto to sprawdzić. Szczególnie ważna jest ochrona okolic oczu, dlatego w sklepie trzeba się zapoznać z listą jego właściwości. Wybierając wartość filtru SPF, należy wziąć pod uwagę to, jaką mamy karnację. Wyjątkowo ważna jest także ochrona skóry przed słońcem u osób stosujących kuracje dermatologiczne.