ochrona przeciwsłoneczna twarzy

Ochrona przeciwsłoneczna twarzy jest dla każdego oczywistością, ale… tylko w okresie wakacyjnym. Wtedy to z drogeryjnych półek w mgnieniu oka znikają kremy do twarzy z filtrami UVA i UVB, a każdorazowe wyjście na plażę rozpoczynamy smarując nimi buzie. Jednak warto sobie uświadomić, że smarowanie się kremami z filtrami jedynie podczas zażywania kąpieli słonecznych to absolutne, jednak niewystarczające minimum.


Słońce świeci przez cały rok, więc ochrona przeciwsłoneczna twarzy powinna trwać również przez cały rok, nie tylko latem. Jednak ochrona podczas celowej, długotrwałej ekspozycji na słońce w wakacje rzeczywiście różni się od ochrony, jaką powinniśmy stosować poza wakacyjnym sezonem.

Ochrona przeciwsłoneczna twarzy latem

Skóra twarzy jest cieńsza niż na pozostałych obszarach ciała, szczególnie w przypadku osób posiadających cerę suchą lub naczynkową. Także w okolicach oczu skóra jest delikatna. W kącikach oczu pojawiają się pierwsze zmarszczki (tzw. kurze łapki) bądź też dokuczają nam nieestetyczne opuchnięcia i sińce pod oczami. Również działanie promieniowania słonecznego właśnie wokół oczu może silnie przyspieszać starzenie skóry w tych okolicach i powodować jej zwiotczenie. Ponadto, prawdopodobnie każdy z nas choć raz w życiu spiekł sobie nos bądź skórę na policzkach tak, że była zaczerwieniona, nawet mimo stosowania kremu ochronnego.

Niestety, często na wakacje zabieramy ze sobą krem ochronny, który przez rok przeleżał nieużywany w kosmetyczce (po co kupować nowy, skoro został jeszcze ten z zeszłego roku?). Jest to błędne myślenie, ponieważ przez kilka miesięcy właściwości chroniące przed promieniowaniem mogą po prostu się z kremu ulotnić. Bywa też, że chcąc się jak najszybciej opalić, wybieramy krem o zbyt niskim filtrze bądź rezygnujemy z tego całkowicie, co skutkuje poparzeniem. Na początek warto wybrać krem do twarzy z wysokim filtrem (np. SPF 30), by po jakimś czasie zmniejszyć ochronę (np. do SPF 15). Krem należy również dobrać odpowiednio do posiadanej karnacji (im jaśniejsza karnacja, tym wyższy filtr).

Ochrona przez cały rok

W ciągu roku filtry o wartości 30+ nie są niezbędne, jednak nie powinno się rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej twarzy. Najczęściej kremy do twarzy oraz pod oczy zawierają filtry, dlatego nie trzeba kupować osobnych kosmetyków – wystarczy krem na dzień z filtrem.