krem z filtrem mineralnym

Ochrona skóry przed słońcem jest szczególnie istotna podczas letnich upałów, jednak poza wakacyjnym sezonem nie można z niej rezygnować. Podczas wczasów nad morzem ochrona ta powinna być bardziej intensywna - jednorazowe wklepanie kremu nie wystarczy na cały dzień plażowania, nawet jeżeli na opakowaniu kremu zaznaczono, że jest on wodoodporny. Skupiając się na wakacyjnej ochronie skóry przed słońcem, często zapominamy o niej zaraz po powrocie z wakacji i nastaniu jesieni. A nasza skóra wymaga ochrony przed promieniowaniem podczas każdej pory roku.


Promieniowanie słoneczne może bardzo mocno oddziaływać na skórę. Złocista opalenizna wygląda pięknie, jednak mało kiedy zastanawiamy się, jak dochodzi do jej pojawienia się. Za przyciemnienie koloru skóry odpowiedzialne jest ultrafioletowe promieniowanie słoneczne. Promieniowanie UVA i UVB powoduje uszkodzenie skóry w jej głębszej warstwie. Komórki barwnikowe skóry, zwane melanocytami, chcąc uchronić skórę przed promieniowaniem, przemieszczają się w pobliże wierzchnich warstw skóry, w wyniku czego tworzy się opalenizna. Promieniowanie powoduje przesuszanie skóry i sprawia, że szybciej się starzeje. Promieniowanie UVB działa najsilniej mniej więcej od godziny 11 do 14, (stąd różne poradniki odradzają opalanie się w godzinach okołopołudniowych), natomiast promieniowanie UVA działa od rana do wieczora. Wobec tego oczywiste jest stosowanie kremu do twarzy z filtrem nie tylko wtedy, kiedy słońce świeci najwyżej.

Krem z filtrem mineralnym czy chemicznym?

Wśród specyfików do opalania można wybierać kremy z filtrem chemicznym oraz mineralnym. Filtr chemiczny to ten najczęściej spotykany, którego działanie polega na pochłanianiu promieniowania ultrafioletowego. Natomiast krem z filtrem mineralnym zamiast pochłaniać, odbija promienie słoneczne. Jego zaletą jest to, że zaczyna działać od razu po jego zaaplikowaniu na skórę – nie trzeba czekać kilkunastu i więcej minut jak w przypadku kremów z filtrami chemicznymi. Różni się także nieco konsystencją – trudniej go rozprowadzić i dobrze wsmarować. Krem z filtrem mineralnym jest także fotostabilny, co oznacza, że skóra nie przyzwyczaja się do jego obecności, więc chroniona jest cały czas z taką samą intensywnością. Co więcej, krem z filtrem mineralnym nie powoduje reakcji alergicznych i innych podrażnień skóry.