krem do twarzy z filtrem

Ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego jest ważna zarówno podczas letnich upałów, jak i poza wakacyjnym sezonem. Oczywiście, podczas zażywania kąpieli słonecznych ochrona ta powinna być bardziej intensywna, bo jednorazowe wklepanie kremu nie wystarczy na długie godziny plażowania. Jednak skupiając się na wakacyjnej ochronie skóry twarzy przed słońcem, czasem zapominamy o tym, że ochrona ta jest potrzebna również w ciągu pozostałych pór roku.


Promieniowanie słoneczne może bardzo mocno oddziaływać na skórę. Skóra muśnięta słońcem wygląda ładnie, jednak mało kto zastanawia się, jak wygląda proces tworzenia się opalenizny. Za przyciemnienie koloru skóry odpowiedzialne jest ultrafioletowe promieniowanie słoneczne, między innymi UVA. Promieniowanie UVA i UVB powoduje uszkodzenie skóry w jej głębszej warstwie. Melanocyty, czyli komórki barwnikowe skóry, chcąc uchronić skórę przed promieniowaniem, przemieszczają się na wierzchnie warstwy skóry, w wyniku czego tworzy się opalenizna. Promieniowanie powoduje przesuszanie skóry i przyspiesza proces jej starzenia. Promieniowanie UVB działa najsilniej około południa i we wczesnych godzinach popołudniowych, natomiast promieniowanie UVA działa od rana do nocy. W związku z tym oczywistym jest, że stosowanie kremu do twarzy z filtrem konieczne jest nie tylko wtedy, kiedy słońce jest najwyżej.

Krem do twarzy z filtrem – jaki i kiedy stosować?

Wśród kremów do twarzy z filtrem można wybierać specyfiki o zróżnicowanej mocy filtrów. Najwyższą ochronę zapewnia filtr 50 SPF; w taki krem warto się zaopatrzyć, jeśli planujemy pobyt w miejscu o bardzo wysokich temperaturach, jednak nie warto wtedy liczyć na jakąkolwiek opaleniznę. Kremy o większych możliwościach ochrony przeciwsłonecznej powinny stosować również dzieci, np. krem Organicare.

Najczęściej wybiera się krem do twarzy z filtrem wahającym się od SPF 10 do 30. Wartość dobieramy w zależności od potrzeb oraz karnacji. W lecie warto najpierw smarować się kremem z wyższym filtrem i z biegiem czasu zacząć stosować kremy o nieco mniejszych właściwościach ochronnych.
Podczas pozostałych pór roku nie powinno się odpuszczać ochrony skóry twarzy przed słońcem. Na szczęście większość kremów do twarzy oraz kremów pod oczy zawiera filtry UVA i UVB, warto to sprawdzić, zanim dokonamy zakupu wybranego kremu.