mydło oliwne z allepo

Na co dzień do mycia i pielęgnacji ciała używamy zazwyczaj kilku kosmetyków: żelu pod prysznic, szamponu, płynu do higieny intymnej, żelu do mycia twarzy… A gdyby tak zdecydować się na stosowanie tylko jednego kosmetyku? Czy możliwe jest, żeby jeden produkt sprawdził się na wszystkich polach? Nie mówimy tu o płynach do mycia ciała i włosów dla niemowląt, bo takich rzeczywiście jest wiele. Chodzi o kosmetyk, który z powodzeniem może stanowić podstawę higieny dorosłego człowieka.

Mydło oliwne z Aleppo

Jeśli komuś z czytających podczas czytania powyższego akapitu przyszło na myśl mydło, to strzał w dziesiątkę. Nie chodzi jednak o zwyczajne mydła w kostce czy w płynie, które często wysuszają i podrażniają skórę za sprawą silnych detergentów, sztucznych barwników i syntetycznych substancji nadających zapach. Nie chodzi również o żaden supernowoczesny kosmetyk typu 3 w 1. Wręcz przeciwnie – mydło, o którym mowa, wytwarzane jest od wielu wieków według tradycyjnej, bardzo prostej, sprawdzonej receptury. Jest to mydło oliwne z Aleppo.


Aleppo to miejscowość w północno-zachodniej Syrii. To właśnie tam od wieków produkuje się mydło, które zyskało ogromną popularność nie tylko wśród Arabek, ale także zwolenników kosmetyki naturalnej z całego świata. Również u nas można dostać mydło oliwne z Aleppo, sprowadzane prosto z Bliskiego Wschodu. Jedną z marek mających w swojej ofercie mydło z Aleppo jest Najel, firma specjalizująca się w produkcji naturalnych kosmetyków przede wszystkim na bazie oliwy z oliwek i oleju laurowego. Właśnie te dwa produkty – oliwa z oliwek i olej laurowy – kryją się pod nazwą mydła oliwnego z Aleppo.


Oliwa z oliwek zawiera przeciwutleniacze, które spowalniają proces starzenia się skóry. Regeneruje naturalny płaszcz lipidowy skóry, dzięki czemu pozostaje nawilżona i pokryta filmem ochronnym. Natomiast olej laurowy delikatnie oczyszcza, nie podrażniając skóry, dlatego nadaje się także dla dzieci i osób o skórze podatnej na reakcje alergiczne.


Jak wspomniano wyżej, mydło oliwne z Aleppo ma wszechstronne zastosowanie. Można nim myć skórę twarzy i całego ciała, a także włosy. Stosowane jako szampon, oliwne mydło przeciwdziała łupieżowi, jednak po umyciu nim włosów należy przepłukać je płukanką z soku z cytryny bądź octu jabłkowego. Kolejnym zastosowaniem mydła z Aleppo jest także pranie delikatnych tkanin.