łuszczyca przyczyny objawy leczenie

Łuszczyca to choroba, na którą zapadają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Może być uwarunkowana genetycznie (jeśli oboje rodzice chorowali na łuszczycę, prawdopodobieństwo, że zachoruje także dziecko, wynosi 50 %). Jednak zachorowalność występująca w rodzinie nie jest jedynym czynnikiem możliwości zachorowania.


Czynnikami wyzwalającymi łuszczycę mogą być:

  • infekcje – np. zakażenia paciorkowcowe wywołujące anginę i zapalenie gardła, oraz infekcje wirusowe, np. ospa wietrzna
  • stres – może zarówno wywoływać, jak i nasilać łuszczycę
  • urazy – uszkodzona powierzchnia skóry może wywołać powstanie w tym miejscu zmiany łuszczycowej
  • problemy dermatologiczne – takie schorzenia jak łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty
  • leki – niektóre z nich wyzwalają łuszczycowe zmiany skórne
  • zaburzenia hormonalne – okresy zmian hormonalnych, np. pokwitanie i przekwitanie, mogą wywoływać zmiany łuszczycowe


Co się dzieje z komórkami skóry w łuszczycy?

W łuszczycy dochodzi do nieprawidłowego wytwarzania komórek skóry. W porównaniu ze zdrową skórą, w zainfekowanej łuszczycą skórze dzieli się znacznie więcej komórek. Przemiany komórkowe naskórka ulegają przyspieszeniu i dochodzi do ich przerostu. U osób zdrowych komórki dojrzewają w ciągu około 30 dni, natomiast w łuszczycy trwa to zaledwie około 4 dni, co powoduje tworzenie się nieestetycznych łusek na skórze. W powierzchniowej części skóry właściwej obserwuje się poszerzone naczynia krwionośne, co skutkuje czerwonawym zabarwieniem wykwitów skórnych. Są one pokryte bardzo suchymi łuskami, mogą być zlokalizowane na różnych częściach ciała, np. kolanach, łokciach, palcach, głowie, a ich obecności może towarzyszyć świąd.


Leczenie

Najpowszechniejszą formą leczenia łuszczycy jest stosowanie leków w postaci kremów i maści na zmienione chorobowo zmiany skórne. Są to złuszczające i nawilżające preparaty keratolityczne oraz emolienty. W terapii stosuje się również wykazujące dużą skuteczność preparaty z dziegciami, a także światłolecznictwo – nawet promienie słoneczne wspomagają proces gojenia się ran. Stosuje się także retinoidy, terapię PUVA, pochodne witaminy D oraz kortykosteroidy. Do przemywania wykwitów można także wykorzystać ziołowe napary, np. z nagietka i oliwy z oliwek, warto też uzupełnić dietę w witaminy (A, D, E), cynk i sole mineralne.

AnnaP 16.06.2014
Ratunek przy łuszczycy skóry
Od wielu lat zmagam się z łuszczycą skóry (szczególnie skóry głowy) ,powoduje to u mnie wzmożone wypadanie włosów i inne nieprzyjemne objawy . Wydeptałam już ścieżki u dermatologów ,żaden preparat przepisany przez lekarzy mi nie pomagał ...Często wręcz szkodził. Znajoma poleciła mi olejek Sesa i mój problem ze skórą głowy ,nadmiernym wypadaniem włosów itd został praktycznie w 100 % wyeliminowany :) Dodatkowym plusem jest również to ,że włosy rosną jak szalone ,oraz czupryna na głowie jest znacznie gęściejsza . Niektórym może przeszkadzać jego intensywny ,orientalny zapach ,ale z czasem można się do niego przyzwyczaić ,a nawet polubić :)
Paulina 04.03.2015
Re: Szampon dziegciowy dla wrażliwej skóry głowy
Szampon dotarł do mnie kilka dni temu i już w tej chwili mogę wydać o nim pozytywną opinię. Po pierwsze ma wspaniały, orzeźwiający ziołowy zapach, który nie znika od razu po umyciu głowy. Po drugie, zawsze miałam problem ze skórą głowy na tle łuszczycowym i co jakiś czas odczuwałam dyskomfort (pieczenie, swędzenie, ból), który ten szampon prawie całkowicie (w ciągu 4 dni) zlikwidował. Kolejną rzecz, którą zauważyłam jest to, iż włoski są odżywione, nie zlewają się w strąki, nie są przyklapnięte, w dotyku są mocne i gładkie. Jak najbardziej polecam!
Anonim 10.09.2011
naprawde dobry
Polecam na łuszczycę, skóra nie jest tak zaczerwieniona - po miesiącu regularnego stosowania. Wykwity zmniejszają się.