łupież przyczyny powstawania

Łupież to powszechnie występująca, widoczna gołym okiem dolegliwość, która potrafi skutecznie obniżyć nastrój i sprawić, że dotknięta nią osoba poczuje się niekomfortowo. Na łupież narażony jest właściwie każdy, może pojawić się zarówno u nastolatków, jak i u dorosłych; nieco rzadziej występuje u dzieci i osób starszych. Dotyka najczęściej osoby borykające się z problemem nadmiernie przetłuszczających się włosów. Oprócz nieestetycznych białych płatków lub tłustych grudek, łupieżowi mogą towarzyszyć zaczerwienienia skóry głowy oraz świąd.

 
Typy i przyczyny powstawania

Wyróżnia się dwa rodzaje łupieżu:

  • łupież tłusty (pityriaris steatoide) – w tym przypadku korneocyty, czyli martwe komórki zlokalizowane w warstwie zrogowaciałej naskórka, zlepiają się w tłuste blaszki, tworząc grube, złuszczające się łuski. Jest to środowisko podatne do rozwoju drożdży takich jak Pityrosporum ovale lub Malassezia furfur, który jest odpowiedzialny za utrzymywanie się łupieżu.  Podrażniona skóra głowy wydziela coraz więcej łoju, powodując jeszcze większe rozmnażanie drożdży. Drożdżaki te są również przyczyną powstawania łupieżu pstrego, dlatego łupież i łupież pstry mogą występować u jednego człowieka jednocześnie
  • łupież suchy (pityriaris simplex) – w postaci delikatnych białych płatków przypominających kurz


Bezpośrednią przyczyną powstawania łupieżu są wyżej wymienione drożdżaki, jednak na nasilanie i utrzymywanie się dolegliwości mogą mieć wpływ takie czynniki jak:

  • nieodpowiednio dobrane kosmetyki, zawierające substancje chemiczne, które wysuszają skórę głowy i pobudzają nadmiernie gruczoły łojowe; chodzi przede wszystkim o produkty do stylizacji włosów, takie jak pianki, żele, lakiery do włosów
  • zaburzenia hormonalne
  • zaburzenia układu odpornościowego
  • zaburzenia układu neurologicznego
  • stres i długotrwałe napięcie, które powodują nie tylko wypadanie włosów, ale także łupież
  • alergie (np. na składniki używanych kosmetyków)
  • niewłaściwa dieta, bogata w żywność obciążającą pracę wątroby, w tym ciężkostrawne, tłuste potrawy (np. czerwone mięso), a także nabiał – mleko, jogurty, sery żółte


Z łupieżem powinny sobie poradzić szampony przeciwłupieżowe, zawierające takie składniki jak ketakonazol, siarczek selenu i cynk, niestety trzeba brać pod uwagę możliwość nawrotu dolegliwości.

Alicja 11.06.2014
Super
Produkt bardzo fajny. Zapach nie przeszkadza, przypomina nizoral, jednak troszkę przyjemniej pachnie. Rozgrzewa głowę, po nałożeniu, co daje uczucie odprężenia. Odżywia włosy, poprawia ich wygląd. Zniknął łupież, włosy nie są przesuszone, dobrze się rozczesują. Opakowanie nie jest szkaradne. Czego chcieć więcej.
Anonim 09.11.2010
Moje włosy niestety po tej odżywce stają się twarde i jakby suchsze. A do tego kiepsko się rozczesują. Najwyraźniej efekt jest zależny od rodzaju włosów.
b 23.05.2009
Same plusy
Również przypadł mi do gustu , moje włosy go polubiły. Wydajny, szybko się pieni delikatny i ładnie pachnie :)
makak94 07.04.2011
bardzo dobry
świetnie oczyszcza, włosy po wymyciu ślicznie pachną i bardzo dobrze się układają