olejki pod prysznic

Nic tak nie relaksuje po dniu pełnym wyzwań i nerwów, jak ciepła kąpiel. Kilkanaście minut spędzonych w wodzie pobudzi zmysły, odpręży i uspokoi, pozwoli zapomnieć o problemach i wyciszyć się.

Olejki pod prysznic i do kąpieli – dobrodziejstwa aromaterapii

Aby w pełni skorzystać z dobrodziejstw kąpieli, warto stworzyć w łazience swój własny minisalonik SPA, wykorzystując między innymi eteryczne olejki pod prysznic. Nie tylko rozbudzą zmysły zniewalającymi aromatami, ale jednocześnie wpłyną pozytywnie na skórę. Jeśli jesteś miłośniczką gorących kąpieli, musisz wiedzieć, że im wyższa temperatura wody, tym bardziej może ona wysuszać skórę, a po wyjściu z wanny zauważysz, że jest ona zaczerwieniona i potrzebuje silnego nawilżenia. Gorące kąpiele wpływają również na proces starzenia się skóry. W zależności od stężenia, wystarczy kilka kropel lub nakrętka olejku pod prysznic, aby skóra po kąpieli była dobrze nawilżona, miękka i pachnąca.

Olejki na ból głowy, rozdrażnienie i inne dolegliwości

W zależności od nastroju, własnych predyspozycji i efektów, jakie chcesz uzyskać, masz do wyboru szereg olejków działających pobudzająco, relaksująco i nasennie, a nawet antydepresyjnie lub jako afrodyzjak.

 

Jeśli chcesz się rozluźnić i rozgrzać ciało po chłodnym dniu, wybierz olejek cynamonowy. Działa on rozgrzewająco, poprawia krążenie i łagodzi dolegliwości reumatyczne. W aromaterapii zalecane jest, aby łączyć olejek cynamonowy z olejkami cytrusowymi, dlatego istnieją gotowe mieszanki olejków pod prysznic i do kąpieli, np. olejek pomarańczowo-cynamonowy. Jest to doskonałe połączenie, gdyż olejek pomarańczowy łagodzi napięcie nerwowe i pomaga w leczeniu bezsenności oraz depresji.


Podobne, nasenne działanie wykazują olejki lawendowy,  sandałowy i różany, które zniwelują rozdrażnienie i złagodzą ból głowy, a także poprawią ukrwienie skóry, podziałają antybakteryjnie i antygrzybicznie, a także złagodzą niektóre choroby skóry. Stosuj je w sytuacjach wzmożonego stresu i rozchwiania nerwowego.

 

Niektóre olejki bywają niestety fałszowane, tj. dodawane są do nich syntetyczne substancje, takie jak np. linalol. Jest to praktykowane ze względu na wysoką cenę naturalnych olejków. Chcąc w pełni korzystać z właściwości olejków, wybierajmy te produkowane przez firmy zajmujące się kosmetykami naturalnymi.