pasta do zębów bez fluoru

Wybór pasty do zębów z fluorem przez ostatnie lata był oczywistością. Od jakiegoś czasu jednak coraz częściej mówi się o szkodliwości fluoru nie tylko na zęby, ale i na niektóre funkcje organizmu.


Z jednej strony fluor służy zębom, tworząc w jamie ustnej odpowiednie środowisko i zapobiegając próchnicy, a jego zawartość w paście do zębów nie jest na tyle wysoka, aby przesadnie się nią martwić. Dopiero fluor przyjmowany w zbyt dużych ilościach może zmniejszać odporność na infekcje, negatywnie oddziaływać na układ nerwowy i uwapnienie kości, a na zębach mogą pojawiać się żółte i brązowe plamy.

 

Zdania są podzielone, zapewne zwolenników past z fluorem jest tyle samo, co ich przeciwników. Dla tych, którzy nie ufają pastom z fluorem, odpowiednie będą pasty do zębów bez tego składnika na bazie ziół, niezawierające sacharyny i produktów pochodzenia zwierzęcego, szkodliwych detergentów i alkoholi. Takich past powinny używać szczególnie dzieci, które nie zawsze dokładnie płuczą zęby, ale także wszyscy zorientowani na kosmetykę naturalną.


Zęby zdrowe z natury

Pasta do zębów bez fluoru nie ustępuje skuteczności większości popularnych past zawierających ten pierwiastek. Często zawiera szereg naturalnych składników czyszczących zęby, pielęgnujących jamę ustną i odświeżających oddech, między innymi:

  • zioła ajurwedyjskie, np. ekstrakt z miodli indyjskiej, czyli drzewa neem. Dodatek ekstraktu neem w paście do zębów usunie osad nazębny, wzmocni dziąsła i zadziała antybakteryjne. Inną drogocenną rośliną jest jedna z odmian bazylii – tulsi – która ze względu na swoje właściwości nawilżające i redukujące podrażnienia, może być dodawana do past przeznaczonych dla osób z paradontozą. Jeśli chodzi o pielęgnację zębów, najstarszą rośliną używaną do czyszczenia w Indiach i Afryce jest drzewo arakowe. Jego gałązki służyły jako naturalne szczoteczki do zębów, a dziś ekstrakt z tego drzewa (tzw. miswak) dodawany jest do naturalnych past do zębów. Miswak dokładnie czyści zęby, wzmacnia dziąsła, działa przeciw próchnicy i pozostawia świeży oddech;
  • wyciągi: z drzewa herbacianego czy cynamonu o działaniu antybakteryjnym; chronią zęby i dziąsła przed próchnicą, łagodzą podrażnienia;
  • olejki: goździkowy i pichtowy o działaniu antybakteryjnym i odświeżającym oddech;
  • ekstrakty: z propolisu, melisy i szałwii, o właściwościach eliminujących próchnicę.
magda1982 11.11.2009
Świetna!!!
Co prawda nie zakupiłam jej ze sklepu helfy lecz bezpośrednio w pakistańskim sklepie, ale z chęcią podzielę się tutaj swoją opinią. Pasta jest baardzo wydajna, wystarczy nałożyć odrobinkę na czubek szczoteczki a powstanie z niej bardzo obfita gęsta piana. Ja osobiście mam wrażenie, że ta piana "rośnie" w ustach :). Bardzo lubię jej smak, zęby są rzeczywiście bielsze, jest bardzo odświeżająca i co ważne bez fluoru. Gorąco polecam tą jak i inne pasty firmy Dabur!!!
radziu7979 22.12.2014
Cedrowa pasta do zębów wzmacniająca szkliwo
Super organiczna pasta do mycia zębów, chyba najlepsza w tej chwili na rynku, skład bliski perfekcji, bez często spotykanego SLS (nie mówiąc o fluorze) na pewno kupiłbym więcej sztuk gdyby nie fakt że była dostępna tylko jedna :( Gorąco namawiam do odstawienia past chemicznych z fluorem, który zatruwa nasz organizm, szyszynkę i tarczycę, doprowadza do patologii kostnych.
Anonim 15.12.2008
Pasta do zębów neem
Doskonała pasta. Czyści i mam wrażenie, ze wpływa leczniczo na dziąsła. Ma trochę specyficzny zapach i smak ale efekty są doskonałe.