mycie okolic intymnych

Odpowiednia codzienna pielęgnacja okolic intymnych jest bardzo ważna – między innymi od tego, w jaki sposób pielęgnujemy okolice intymne, zależy nasza podatność na łapanie infekcji grzybicznych i bakteryjnych, ogólne poczucie komfortu i świeżości. Jednak zarówno niedostateczna, jak i nadmierna pielęgnacja (np. zbyt częste mycie), mogą spowodować więcej szkód, niż pożytku. Mycie okolic intymnych nie wydaje się być skomplikowane, jednak warto poznać lub przypomnieć sobie i utrwalić kilka zasad, których trzeba przestrzegać.


Mycie okolic intymnych – kilka wskazówek:

  • Okolice intymne wystarczy myć raz-dwa razy dziennie, rano i wieczorem (podczas miesiączki – jeśli odczuwasz taką potrzebę - częściej). Mycia okolic intymnych dokonuj w kierunku od przodu do tyłu, dzięki czemu unikniesz przeniesienia bakterii z odbytu do pochwy. W ciągu dnia oraz w podróży używaj chusteczek do pielęgnacji okolic intymnych lub innych środków odświeżających, przeznaczonych do higieny intymnej.
  • Do mycia okolic intymnych stosuj płyny i żele specjalnie do tego dostosowane, posiadające właściwe dla delikatnej skóry pH. Sięgaj po kosmetyki zawierające składniki pochodzenia roślinnego, (np. wyciąg z kory dębu i aloesu) o właściwościach nawilżających, odświeżających i zapobiegających infekcjom. Zapoznaj się z listą pozostałych składników preparatów myjących  - wybierz te, które pozbawione są silnych detergentów i syntetycznych substancji barwiących i zapachowych, mogących wywołać podrażnienia okolic intymnych. Częstym składnikiem płynów do higieny okolic intymnych jest kwas mlekowy, i ten jest jak najbardziej wskazany, gdyż pomaga utrzymać naturalną mikroflorę pochwy.
  • Do wycierania okolic intymnych po prysznicu używaj osobnego ręcznika i często go zmieniaj. Zamiast tego możesz osuszać się papierowym ręcznikiem lub chusteczkami higienicznymi (nie perfumowanymi!).
  • Mycie okolic intymnych towarzyszące długiej i gorącej kąpieli nie jest wskazane, zarówno w czasie miesiączki, jak i w innych dniach cyklu. Ciepło sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, dlatego korzystniejsze od kąpieli jest branie prysznica. Do mycia używaj niezbyt gorącej wody, aby nie podrażnić delikatnej skóry.

Odpowiednie mycie okolic intymnych pozwala utrzymać świeżość, uniknąć infekcji grzybicznych i bakteryjnych oraz podrażnień.

tiani 03.07.2015
świetny
Drogie panie. Polecam. To jest jedna z takich rzeczy, po które warto sięgnąć jako forma szacunku do swojego ciała. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak ważną dla nas, kobiet, cześć. Jest bardzo delikatny i ma odpowiednie ph dla środowiska stref intymnych. Czasami byłam podrażniona z powodu twardości wody. Ten żel dodatkowo nawilża i nie ma żadnego podrażnienia.
Cailleach 04.11.2015
Przyjemny
Nie można mu nic zarzucić, sprawdza się bardzo dobrze :-) Ma bardzo przyjemny winogoronowy zapach. Pieni się lekko ale bardziej chyba nie trzeba, bo do mycia wystarczy odrobina. Nie podrażnia. Na pewno będę kupować regularnie. Ze względu na opakowanie nie nadaje się do zabrania w podróż - po pierwszym otwarciu nie da się już szczelnie zamknąć.