higiena okolic intymnych

Właściwa higiena okolic intymnych niweluje ryzyko zakażeń, oczyszcza, odświeża i daje uczucie komfortu. Jest wyjątkowo ważna u kobiet mających predyspozycje do częstych infekcji. Trzeba jednak pamiętać, że zarówno brak pielęgnacji okolic intymnych, jak i nadmierna gorliwość nad nią, mogą być opłakane w skutkach. Aby tego uniknąć, trzeba zatem przestrzegać kilku zasad.


Higiena okolic intymnych powinna opierać się na poniższych wskazówkach:

  • W czasie miesiączki systematycznie zmieniaj podpaski i tampony, a w pozostałym okresie cyklu – wkładki. Nie dopuść do rozwoju bakterii na nieświeżej podpasce, bo skutkować to może infekcjom o bardzo nieprzyjemnych objawach. Nie zaleca się również używania podpasek czy wkładek, a także papieru toaletowego, które są syntetycznie perfumowane.
  • Podmywaj się raz-dwa razy dziennie (podczas miesiączki, jeśli odczuwasz taką potrzebę, możesz robić to częściej). Zawsze stosuj zasadę przód-tył, czyli myj okolice intymne w kierunku od przodu do tyłu. Dzięki temu nie narazisz się na przeniesienie bakterii z odbytu do pochwy. W ciągu dnia i w podróży używaj chusteczek do pielęgnacji okolic intymnych lub specjalnych sprejów odświeżających.
  • Do mycia okolic intymnych wybieraj preparaty, które są specjalnie do tego przeznaczone, posiadające właściwe dla delikatnej skóry pH. Sięgaj po kosmetyki zawierające składniki pochodzenia roślinnego, takie jak na przykład kora dębu i aloes o właściwościach nawilżających, odświeżających i zapobiegających infekcjom. Przeczytaj listę pozostałych składników preparatów myjących  - wybieraj te, które pozbawione są silnych detergentów i syntetycznych substancji barwiących i zapachowych, mogących podrażniać okolice intymne. Częstym składnikiem płynów do higieny okolic intymnych jest kwas mlekowy i ten jest jak najbardziej wskazany.
  • Do wycierania okolic intymnych używaj osobnego ręcznika bądź osuszaj je papierowym ręcznikiem lub chusteczkami higienicznymi (nie zapachowymi!)
  • Długie, gorące kąpiele nie sprzyjają higienie okolic intymnych - mogą je podrażniać i wysuszać. Lepszym rozwiązaniem będzie prysznic; unikaj ciepłych kąpieli również w czasie miesiączki.
  • Noś bieliznę z naturalnych tkanin – syntetyczne włókna zatrzymują wilgoć, co skutkuje wzmożoną potliwością miejsc intymnych i szybszym rozwojem bakterii i grzybów.
Cailleach 04.11.2015
Fajny
Bardzo fajny żel. Ma przyjemny, świeży zapach. Lekko się pieni, nie podrażnia i ogólnie fajnie się go używa. Warto wypróbować, bo to naprawdę porządny produkt, ale ja mimo wszystko wolę inną wersję żelu z tej samej firmy ;-) Ten nie jest zbyt wydajny, ale ze względu na cenę nie narzekam :-) Ogólnie polecam.
kwiatencja 24.01.2015
:)
Niewiele jest produktów do higieny intymnej bez sls-ow. To juz jest moja druga buteleczka :) Niby pojemność jest mała, ale mi osobiście starczyła na dość długo. Cena co prawda mogłaby być troszkę mniejsza, ale ta jest całkiem znośna biorąc pod uwagę całkiem niezłą wydajność. Ja polecam wypróbować :)