ekologiczne środki do zmywarek

Dla fanów eko-stylu życia ważne jest nie tylko odpowiednie pożywienie i pielęgnacja skóry naturalnymi kosmetykami. Równie istotne jest otaczające środowisko, nawet, a może właśnie przede wszystkim, to najbliższe, czyli po prostu dom.


Warto się skupić przez chwilę na rzeczy tak przyziemnej, jak sprzątanie. Każdy dom jest sprzątany, w każdej łazience niezbędne są środki do utrzymania czystości takie jak żele do czyszczenia umywalki i wanny. Do utrzymania czystości toalety niezbędny jest żel do czyszczenia WC. W każdej kuchni znajdziemy płyn do mycia naczyń lub środki do zmywarek. Jeśli zebralibyśmy wszystkie te produkty w jednym miejscu, powstałaby niezła, wybuchowa mieszkanka chemiczna, mająca zły wpływ zarówno na środowisko, jak i na organizm człowieka. Prawdopodobnie w każdym domu znajduje się co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście, butelek ze środkami do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni.


Co w tej sytuacji mogą zrobić osoby popierające eko styl życia, oraz wszystkie te, którym własne zdrowie oraz środowisko naturalne nie są obojętne? Odpowiedź jest prosta (i nie brzmi „zrezygnować ze sprzątania”). Wystarczy rozejrzeć się ze ekologicznymi środkami do sprzątania, których na polskim rynku jest na szczęście coraz więcej. I nie chodzi jedynie o orzechy piorące, kwasek cytrynowy i sodę oczyszczoną. Marki zajmujące się produkcją przyjaznych dla środowiska tego rodzaju produktów, oferują między innymi proszki i żele do prania, płyny do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni oraz środki do zmywarek. Zatrzymajmy się przy tych ostatnich, ponieważ mycie naczyń to czynność, z którą mamy do czynienia bardzo często.

Ekologiczne środki do zmywarek

Ekologiczne środki do zmywarek są biodegradowalne, a ich szkodliwy wpływ na środowisko został ograniczony do minimum. Nie powinny zawierać chloru, fosforanów, środków konserwujących i innych silnie działających składników chemicznych. Produkty te nie są testowane na zwierzętach. Wśród ekologicznych środków do zmywarek znajdziemy:

  • proszki do zmywarek – zawierające aktywne składniki pochodzenia naturalnego, które usuwają bród i zmiękczają wodę;
  • naturalną sól do zmywarek – usuwającą osad z kamienia i zapobiegającą jego powstawaniu w zmywarce oraz na naczyniach, sztućcach itd.;
  • płyny nabłyszczające do zmywarek – zapewniające blask mytym sztućcom i naczyniom.