ekologiczne sprzątanie domu

Kiedy czekają nas drobne porządki bądź gruntowne sprzątanie domu, zaopatrzamy się w szereg specyfików do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. Kupujemy płyny do mycia podłóg, spreje do pielęgnacji mebli, mleczka do czyszczenia wanien i umywalek, płyny do czyszczenia sprzętów kuchennych, i wiele, wiele innych.

 

Nierzadko wydajemy na nie sporo pieniędzy, a trzeba wiedzieć, że płacimy w większości za mieszanki silnych środków chemicznych, które mają szkodliwy wpływ na środowisko naturalne i na nasze zdrowie. Sprzątając z wykorzystaniem kilku produktów, w powietrzu sprzątanych pomieszczeń tworzy się chmura chemikaliów. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak destrukcyjnie może wpływać taka mieszanka chemiczna na nasz stan zdrowia. Nie przejmujemy się drażniącym zapachem, podrażnieniami skóry czy lekkimi problemami w oddychaniu. A powinniśmy, ponieważ niektóre silnie skoncentrowane produkty chemii gospodarczej, stosowane w nieodpowiedzialny sposób (np. mieszanie kilku płynów w jednej butelce lub używanie kilku środków naraz) mogą spowodować podrażnienie, a nawet zatrucie dróg oddechowych, w wyniku którego w najlepszym wypadku wylądujemy w szpitalu, a w najgorszym… chyba każdy się domyśla.


Jednak nie wszystko musimy widzieć w tak ciemnych barwach. Coraz częściej świadomie zwracamy uwagę na to, jakie środki do sprzątania wybieramy. Jeśli zależy nam na zdrowiu, a przy okazji nieobce jest nam pojęcie „bycie eko”, warto wprowadzić w życie ekologiczne sprzątanie domu – w trosce o zdrowie i środowisko. Na polskim rynku dostępne są produkty, dzięki którym jest to możliwe. Nie ustępują one swoją skutecznością popularnym, bazującym na silnej chemii środkom, a są dużo bardziej przyjazne dla środowiska i bezpieczne dla organizmu – ich szkodliwy wpływ jest ograniczony do minimum. Zawierają dużo delikatniejsze substancje myjące pochodzenia roślinnego, na przykład kwasy owocowe. Wszystkie te produkty są biodegradowalne.

Oprócz uniwersalnych płynów do czyszczenia, można znaleźć także produkty do mycia konkretnych powierzchni, dzięki którym sprzątanie domu będzie bardziej ekologiczne. Są to między innymi:

  • ekologiczne proszki, żele i kule do prania oraz płyny zmiękczające i odplamiacze
  • ekologiczne płyny do czyszczenia WC
  • ekologiczne płyny do czyszczenia łazienki i kuchni
  • ekologiczne środki do zmywarek.
Asku 07.12.2017
Warty uwagi
Bardzo ładnie pachnie i dobrze się pieni, domywa naczynia i łatwo się spłukuje. Nie podrażnia też rąk jak chemiczne płyny, zdarza mi się umyć nim ręce po przygotowaniach kuchennych. Jest bardzo gęsty, więc należy uważać z dozowaniem, ale dzięki temu jest też wydajny. Czasem używam go też jako środka do mycia okolic zlewozmywaka.
niezabudka7 26.01.2015
płyn do mycia naczyn
Płyn świetny,jak zresztą wszystkie inne ekologiczne płyny,które używałam.Bardzo dobrze się pieni,wystarczy kropelka na gąbkę,aby umyć parę talerzy,myję w nim też owoce,bardzo polecam.