ekologiczne detergenty

W codziennym życiu trudno jest uniknąć wszechobecnych detergentów. Znajdujemy je w kosmetykach i produktach chemii gospodarczej. Często spotykanymi chemicznymi detergentami są między innymi chlor, fosforany oraz substancje konserwujące i nadające zapach. W niektórych przypadkach są to bardzo silne chemiczne substancje, wywierające szkodliwy wpływ na środowisko i ludzki organizm.

 

Jednak przecież nie sposób zrezygnować ze stosowania kosmetyków lub ze sprzątania. Można jednak powiedzieć stop mocnym, chemicznym detergentom, które koniec końców wcale nie są aż tak niezbędnymi składnikami niektórych produktów. Z łatwością można zamienić je na detergenty ekologiczne, takie, których szkodliwy wpływ na zdrowie i środowisko jest ograniczony do minimum. Mówiąc krótko – są nam i całej naturze bardziej przyjazne.

Ekologiczne detergenty: gotowe ekologiczne środki czyszczące czy może kwas cytrynowy i soda oczyszczona?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że detergent to ogólnie rzecz biorąc, substancja czyszcząca. Wobec tego detergenty są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebne jest usunięcie różnego rodzaju zabrudzeń. A zatem, jeśli chodzi o kosmetyki, detergenty znajdziemy w szamponach, mydłach, żelach pod prysznic itp. W chemii gospodarczej natomiast we wszelkiego rodzaju środkach czyszczących (płyny do mycia naczyń, do mycia podłóg i innych powierzchni, środkach do zmywarek, proszkach do prania, płynach do WC itd.).


Ekologiczne detergenty są stosowane zatem w kosmetykach naturalnych oraz ekologicznych środkach pomagających utrzymać czystość w domu. Takie produkty zawierają substancje myjące pochodzenia roślinnego (np. kwasy owocowe, alkohole roślinne), które są całkowicie biodegradowalne, a więc bezpieczne dla zdrowia i środowiska oraz łagodne dla skóry rąk.


Oprócz gotowych ekologicznych środków czystości, dobrze znane są ekologiczne detergenty, stosowane w sprzątaniu domu jako tzw. „domowe sposoby”. Do czyszczenia różnego powierzchni nadają się między innymi kwasek cytrynowy, ocet, soda oczyszczona czy sok z cytryny. Jeśli jednak nie mamy czasu lub możliwości na samodzielne skomponowanie środków do czyszczenia opartych na ekologicznych detergentach, z pomocą przychodzą marki mające w swojej ofercie biodegradowalne produkty do prania, sprzątania i mycia naczyń (np. Feel Eco).

Pani Zima 29.01.2015
Re: Płyn do mycia naczyń, owoców i warzyw 1 Litr
Bardzo się cieszę, że wreszcie znalazłam płyn do naczyń, który nie jest szkodliwy dla organizmu i przy okazji również dla środowiska. Płyn jest bardzo delikatny dla dłoni. Gdy używałam zwykłego płynu, zawsze musiałam mieć rękawiczki z uwagi na alergiczną skórę - mycie bez rękawiczek kończyło się piekącymi i swędzącymi, czerwonymi plamami. Tego płynu użyłam już kilkukrotnie bez rękawiczek i nie mam żadnych problemów ze skórą. Płyn dobrze radzi sobie z tłuszczem. Zdecydowanie jest to produkt, który zostanie ze mną na zawsze:)