pielęgnacja paznokci

W kontaktach międzyludzkich ważne jest pierwsze wrażenie. Nie chodzi tylko o to, co mówimy, ale także o wygląd. Jedną z pierwszych rzeczy, na które zwraca uwagę nowo poznany rozmówca, są dłonie, w tym paznokcie.


Paznokieć w większości składa się z kreatyny, czyli białka budującego zewnętrzne warstwy skóry. Jego elementy to obłączek (biała część u nasady paznokcia), korzeń, obrąbek naskórkowy i łożysko. Zdrowy paznokieć ma gładką, różowawą i lśniącą powierzchnię. Wszelkie zmiany mogą być wynikiem mechanicznych uszkodzeń lub chorób.

Pielęgnacja paznokci – kremy, odżywcze oleje i maseczki

Do pielęgnacji zarówno dłoni, jak i paznokci (w końcu najlepiej jest, kiedy piękne paznokcie idą w parze z pięknymi dłońmi), służą różne preparaty i odżywki. Kremy do rąk warto wmasowywać również w skórki i płytkę paznokcia, można zaopatrzyć się także w serum do paznokci, kosmetyki do usuwania naskórka i zmiękczające go oraz różnego rodzaju środki utwardzające, które zabezpieczają paznokcie przed złamaniami, wzmacniają je i pobudzają do wzrostu. Jeśli malujemy paznokcie, zaopatrzmy się w delikatne zmywacze do paznokci, najlepiej te niezawierające acetonu, ale z zawartością witaminy E, prowitaminy B5, protein pszenicy i wapnia, ekstraktów z roślin, np. aloesu lub rumianku i olejku pomarańczowego.

 

Od czasu do czasu warto zastosować peeling, który zmiękczy skórki i ułatwi ich usunięcie bez narażenia na zranienie. W paznokcie można wmasowywać olejki odżywcze, które nawilżą paznokcie i nadadzą im blask, wyeliminują ich łamliwość oraz odżywią i zregenerują skórki. Doskonale nada się olej rycynowy, olej lniany lub olej jojoba. Taki zabieg najlepiej wykonywać po kąpieli, kiedy skóra i paznokcie są zmiękczone.

 

Jeśli na paznokciach występują nieestetyczne plamki i przebarwienia, a dodatkowo chcemy nawilżyć skórę dłoni, warto zastosować domowe maseczki, np. na bazie wody mineralnej, soku z cytryny oraz zielonego ogórka i moczyć dłonie w przygotowanej miksturze przez kilkanaście minut.

 

Wypielęgnowane dłonie, wraz z paznokciami, stanowią swego rodzaju wizytówkę każdego z nas. Osoby o zadbanych paznokciach będą oceniane wyżej, niż osoby o paznokciach przybrudzonych czy obgryzionych. Dlatego warto poświęcać wystarczająco dużo czasu na pielęgnację paznokci. Zapewni to nie tylko lepszy nastrój i wygląd, ale też większe uznanie w oczach innych.