maseczka na suche dłonie

Suche i podrażnione dłonie to problem nasilający się szczególnie zimą. Niskie temperatury, silny wiatr i przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprawiają, że skóra dłoni pozbawiona jest miękkości i gładkości, jest zaczerwieniona i napięta.

 

Można temu zaradzić, systematycznie stosując krem do rąk, a przed każdym wyjściem z domu nakładać rękawiczki. Czasem jednak taka podstawowa ochrona i pielęgnacja nie wystarcza. Trzeba wtedy sięgnąć po koła ratunkowe, na przykład w postaci maseczki na suche dłonie.

 

Jeśli nie masz w kosmetyczce maseczki na dłonie, możesz delikatnie „oszukać” skórę, jako maseczki używając kremu do rąk. Najlepiej sprawdzi się ten o bogatej formule, wysokiej zawartości naturalnych olejów (np. migdałowego, jojoba, z pestek winogron) lub z masłem shea. Aby krem zadziałał mocniej niż zwykle, pozwól dłoniom odpocząć. Nałóż na nie grubą warstwę kremu, okryj bawełnianymi rękawiczkami i zrelaksuj się przy ulubionym filmie albo połóż się spać. Taki kompres pobudzi komórki skóry do regeneracji, zniweluje jej zaczerwienienie i nawilży dłonie.

 

Możesz wypróbować też maseczki całkowicie naturalne. Dłonie będą miękkie i nawilżone, kiedy nałożysz na nie maseczkę z siemienia lnianego, którego pielęgnacyjne i prozdrowotne właściwości znane są nie od dziś. Kilka łyżek siemienia lnianego wystarczy zagotować z wodą i przygotowaną, ostudzoną papkę nałożyć na dłonie na około 20 minut. Możesz przy tym gładzić i masować ręce, ponieważ przygotowana masa ma przyjemną konsystencję. Zawarte w siemieniu lnianym witaminy A i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe nawilżą dłonie, ukoją podrażnienia i przywrócą skórze elastyczność.

 

Kolejnym specyfikiem, który na pewno masz w kuchni i możesz wykorzystać jako maseczkę na suche dłonie, jest oliwa z oliwek. Wystarczy, że trochę ją podgrzejesz, wklepiesz w dłonie, owiniesz je folią i włożysz bawełniane rękawiczki. Podobnie jak w przypadku pierwszej maseczki, najlepsze efekty uzyskasz pozostawiając oliwę na dłoniach na kilka godzin. Możesz wykorzystać także jogurt naturalny zmieszany z dowolnym olejem (np. lnianym) – nałóż na dłonie na kilkanaście minut i spłucz.

 

Maseczki mają działanie odżywcze, dostarczają wielu witamin i minerałów oraz wyrównują koloryt skóry. Dzięki nim suche dłonie będą ukojone, miękkie i nawilżone, a naskórek zostanie pobudzony do regeneracji.