jak ograniczyć pocenie

Pocenie się jest całkowicie naturalnym procesem, niezbędnym do termoregulacji i prawidłowego schładzania organizmu. Wzmożone pocenie się występuje podczas zwiększonego wysiłku fizycznego bądź wtedy, kiedy temperatura otoczenia jest zbyt wysoka.


Prawidłowa ilość wydzielanego potu nie powinna przysparzać nikomu problemu. Bywają jednak przypadki, kiedy mimo zachowania odpowiedniej higieny i stosowania dezodorantów lub antyperspirantów, nieestetyczne mokre plamy na ubraniach i przykry zapach wciąż się pojawiają. Spowodowane może to być predyspozycjami genetycznymi, ale także innymi czynnikami, takimi jak na przykład przechodzenie niektórych chorób (cukrzyca, problemy z tarczycą), wzmożona systematyczna aktywność fizyczna, zmiana środowiska (klimatu) czy przechodzenie zmian hormonalnych związanych z okresem dojrzewania i menopauzy bądź ciążą.


Osoby, które mają do czynienia z nadmierną potliwością, na pewno zdają sobie sprawę, że tego rodzaju objawy wpływają na jakość życia, kontaktów międzyludzkich i komfortu. Jest to przykra dolegliwość, której ze względu na naturalność nie sposób całkowicie wyeliminować, można ją jednak zdecydowanie ograniczyć.

Jak ograniczyć pocenie? Poniżej przedstawiono kilka sposobów dla tych, u których stałe stosowanie antyperspirantu okazało się niewystarczające.

  1. Stosuj antyperspiranty lecznicze – zawierają sole glinu, które blokują kanały gruczołów potowych, minimalizując wydzielanie potu na jakiś czas. Dostępne są w aptekach, a ich skuteczność jest dużo większa w porównaniu do zwykłych, drogeryjnych antyperspirantów. Ze względu na silnie działające substancje, mogą one powodować pieczenie lub świąd skóry, dlatego należy uważać, aby nie stosować ich na świeżo ogoloną skórę. Zwykle stosuje się je na noc, aby wchłonęły się głęboko w skórę, co gwarantuje skuteczność ich działania.
  2. Warto pamiętać, że również właściwy sposób odżywiania pomoże ograniczyć pocenie. W diecie unikaj pikantych potraw i ostrych przypraw, a także picia kawy, mocnej herbaty i alkoholu. Ich spożywanie wzmaga potliwość.
  3. Noś ubrania z naturalnych włókien, na przykład bawełny. Syntetyczne włókna nie przepuszczają powietrza i sprawiają, że pocimy się nieco bardziej.

W wyjątkowych przypadkach można zdecydować się na bardziej intensywne leczenie, np. poprzez zabieg jonoferezy.

Dezodorant Ałun 120g

[Nr kat. APP-008]
Joanna 18.09.2015
bardzo dobry ałun
Świetny. Wygodny w użyciu. I działa. Może nie blokuje wydzielania potu do zera - po prostu zmniejsza. Ale pomimo lekkiego spocenia w ekstremalnych sytuacjach, ałun powoduje to, że pot nie wydziela przykrej woni. Po prostu nic nie czuć. Forma produktu naprawdę fajna. Do tego bardzo wygodne zamknięcie, które pozwala na bezpieczne przechowywanie i przewożenie kosmetyku. Ponadto w porównaniu z ałunami sprzedawanymi w innych sklepach cena jest naprawdę przystępna.
Edyta 02.01.2015
Moje odkrycie....
Ten dezodorant to moje ostatnie odkrycie. Przyjemnie pachnie, nie brudzi ubrań i co najważniejsze działa. Odstawiłam wszystkie dotychczas używane dezodoranty. Wielkim plusem jest to, że nie zawiera aluminium. Jestem ciekawa, jak sprawdzi sie latem w wysokich temperaturach. W warunkach zimowych egzamin zdał wyśmienicie. Polecam.

Dezodorant Ałun 120g

[Nr kat. APP-008]
andajur 04.12.2014
To działa!
Używam od dwóch tygodni. Produkt kupiłam po przeczytaniu kilku opinii. I wiem już, że będę używać stale, bo to działa! Wbrew niektórym zastrzeżeniom używanie wcale nie jest kłopotliwe, wystarczy sztyft zmoczyć wodą i wystarcza pod obie pachy.