wosk twardy do depilacji

Depilacja woskiem nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak w myśl powiedzenia „chcesz być piękna, to cierp”, wiele kobiet, mimo bolesności, decyduje się na depilację woskiem w salonie kosmetycznym bądź w domu.


Jeśli chcemy wykonać depilację samodzielnie, musimy się zaopatrzyć w wosk twardy do depilacji. Można go dostać między innymi w sklepach z kosmetykami naturalnymi. W zależności od tego, czy wosk przeznaczony jest do depilacji np. wrażliwych i małych powierzchni ciała (np. pachy, bikini, twarz), czy do większych obszarów skóry (np. nogi), wosk twardy do depilacji może różnić się recepturą. Formuła niektórych wosków oparta jest na przykład na naturalnej żywicy z sosny, która ma działanie łagodzące i nawilżające. Oprócz tego, wosk może być wzbogacony o naturalne oleje, takie jak rycynowy i słonecznikowy oraz oczywiście wosk pszczeli, pozyskiwany z plastrów woskowych wytwarzanych przez pszczoły. Im więcej takich naturalnych dodatków, tym bardziej kojące działanie będzie wykazywał wosk.

Twardy wosk – kilka wskazówek wartych zapamiętania w trakcie, przed i po depilacji

Przed przystąpieniem do zabiegu, twardy wosk do depilacji trzeba podgrzać według instrukcji na opakowaniu. Zazwyczaj można go podgrzewać w mikrofalówce (czas podgrzewania zależy od mocy urządzenia) bądź w kąpieli wodnej. Zwykle do wosku dołączone są łopatki i szpatułki, którymi roztopiony wosk nakłada się na ciało, aż otrzymujemy na skórze cienką, połyskującą warstwę specyfiku. Po aplikacji trzeba chwilkę odczekać, aż wosk zastygnie, a następnie zdecydowanym ruchem oderwać go od skóry. Jeśli drobinki wosku pozostaną na skórze, można je zmyć wacikiem nasączonym olejkiem bądź delikatnie usunąć za pomocą paznokcia. Warto pamiętać, aby nie używać do tego celu wody.


Po zabiegu należy unikać stosowania kosmetyków o zawartości alkoholu, silnych detergentów i sztucznych substancji zapachowych lub barwiących, natomiast dzień przed depilacją warto wykonać peeling, aby usunąć martwy naskórek, co zapobiegnie wrastaniu włosków. Należy też unikać tłustych kremów i balsamów, gdyż na dobrze nawilżoną skórę trudniej jest zaaplikować wosk, może być on także mniej skuteczny. Przez 48 godzin po depilacji konieczne jest też unikanie ekspozycji depilowanych obszarów skóry na działanie promieniowania słonecznego.