skóra naczynkowa pielęgnacja

Wrażliwa skóra jest podatna na alergie, charakteryzuje się uczuciem napięcia i kłucia oraz zaczerwienieniem. Często ulega podrażnieniom pod wpływem wody, stosowanych kosmetyków i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jest cienka, sucha i delikatna, a jej problemem może być także rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych.


Rozszerzenie naczyń włosowatych skóry twarzy jest charakterystyczne przy posiadaniu skóry wrażliwej. Objawia się zaczerwienieniem lub rumieniem policzków i okolic nosa. Drobne naczynia krwionośne są całkiem dobrze widoczne przez skórę, mogą przypominać swym wyglądem małe czerwone punkciki bądź pajączki.

Zalecenia pielęgnacyjne cery naczynkowej

Przyczynami pękających naczynek może być nadciśnienie, picie alkoholu i palenie tytoniu, gwałtowne wahania temperatury i zbyt częsta ekspozycja skóry na słońce. Jeśli chodzi o tryb życia, należy wystrzegać się powyższych czynników sprzyjających powstaniu cery naczynkowej. Ponadto, skóra naczynkowa wymaga delikatnej pielęgnacji i zapobiegania rozszerzaniu się i pękaniu kolejnych naczynek. Należy zaopatrzyć się w kremy z filtrami przeciwsłonecznymi i regularnie je stosować. Wiele kosmetyków może działać drażniąco na skórę naczyniową. Powinno się zrezygnować z gruboziarnistych peelingów, toników z alkoholem, ziołowych kąpieli parowych (gorące powietrze!) i wszystkich kosmetyków z silnymi alkoholami oraz syntetycznymi substancjami zapachowymi i barwiącymi.


Do oczyszczania, tonizowania i nawilżania cery naczynkowej należy stosować łagodne środki, na przykład z glinkami (beloun, różową, czerwoną) czy wyciągami z róży, rumianku pospolitego czy lawendy, które wykazują działanie nawilżające, przeciwzapalne i łagodzące. Stosuj naturalne maseczki nawilżające, na przykład z zagotowanego siemienia lnianego. Szukaj kosmetyków zawierających bioflawonoidy, które wzmacniają ściany naczyń włosowatych i zmniejszają ich kruchość. Działanie takie mają np. wyciągi z arniki górskiej i ekstrakt z miłorzębu japońskiego. Profilaktycznie zażywaj witaminę C, która również wzmacnia naczynia krwionośne.

 

W trosce o cerę naczynkową warto stosować się do powyższych zaleceń, szczególnie zimą i latem podczas upałów. Właśnie wtedy naczynia krwionośne narażone są na rozszerzanie i pękanie, czemu zapobiegnie właściwa pielęgnacja.