pielęgnacja skóry naczynkowej

Rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych często dotyczy skóry wrażliwej, która jest cienka, delikatna i sucha, podatna na alergie, wywołująca uczucie napięcia i dyskomfortu. Pod wpływem nieodpowiednio dobranych kosmetyków czy nawet samego płukania twardą wodą, ulega zaczerwienieniu i podrażnieniom.

 

Rozszerzone naczynia włosowate twarzy widoczne są pod postacią pojedynczych drobnych czerwonych punkcików bądź „pajączków”, a cały obszar policzków może nabierać czerwonawego odcienia. Pielęgnacja skóry naczyniowej wymaga skrupulatnego wybierania odpowiednich, delikatnych kosmetyków oraz unikania wpływów środowiska, które mogą pogarszać jej stan.   


Pielęgnacja skóry naczynkowej – zalecenia.

  • Przyczyną pękających naczynek może być między innymi nadciśnienie, dlatego, jeśli przypuszczasz, że możesz cierpieć na zaburzenia krążenia, zgłoś się do lekarza.
  • Wyeliminuj picie alkoholu i palenie tytoniu.
  • Unikaj zbyt częstej ekspozycji skóry na słońce. Stale stosuj kremy z filtrami przeciwsłonecznymi.
  • Zrezygnuj z gruboziarnistych peelingów, toników z alkoholem, ziołowych kąpieli parowych, odstaw wszelkie kosmetyki zawierające alkohole oraz syntetyczne substancje zapachowe i barwiące.
  • Oczyszczaj, tonizuj i nawilżaj cerę naczynkową łagodnymi kosmetykami, zawierającymi na przykład wyciąg z róży, rumianku pospolitego lub lawendy, które podziałają nawilżająco, przeciwzapalnie i łagodząco.
  • Stosuj naturalne maseczki nawilżające, na przykład z zagotowanego siemienia lnianego, miodu, płatków owsianych, jogurtu naturalnego oraz świeżych owoców.
  • Wybieraj kosmetyki zawierające bioflawonoidy, które wzmocnią ściany naczyń krwionośnych na twarzy i zmniejszają ich kruchość, zapobiegając pękaniu. Działanie takie wykazują między innymi wyciąg z arniki górskiej i ekstrakt z miłorzębu japońskiego.
  • Wrażliwą skórę naczynkową nawilżaj kremami zawierającymi olej z wiesiołka, masło shea i wyciąg z aloesu.
  • Profilaktycznie zażywaj witaminę C, która również wzmacnia naczynia krwionośne.


Skóra naczynkowa najbardziej narażona jest na podrażnienia podczas zimy. Niskie temperatury i silny wiatr wpływają na nią drażniąco, wywołując uczucie pieczenia i ogólny dyskomfort. Powyższe zalecenia pielęgnacyjne pomogą w chronieniu skóry przed niesprzyjającymi czynnikami.