cera naczynkowa pielęgnacja

Posiadanie cery naczynkowej to problem, z którym boryka się wiele kobiet. Dlaczego jest to problem? W skrócie – ponieważ cera naczynkowa wywołuje uczucie dyskomfortu.


Twarz jest podrażniona i zaczerwieniona, co nasila się zimą i latem podczas upałów. Opalanie często kończy się poparzeniem, zwykłe przemycie wodą z kranu okazuje się czynnikiem sprzyjającym pieczeniu i napięciu skóry. Kosmetyki wywołują alergie, trudno skutecznie nawilżyć cerę. Czerwone punkciki i pajączki, często oblewające całe policzki, raczej nie przypominają delikatnych, naturalnych rumieńców.

W pielęgnacji cery naczynkowej znaczenie mają:

  1. Tryb życia. Jeśli przypuszczasz, że masz problemy z krążeniem, zgłoś się do lekarza. Zaburzenia krążenia mogą być główną przyczyn rozszerzonych naczyń krwionośnych na twarzy. Zrezygnuj z picia alkoholu i palenia tytoniu, a także jedzenia pikantnych potraw. Unikaj kąpieli słonecznych, wizyt w solarium i saunie. Dietę wzbogać w witaminę C, która wzmocni naczynia krwionośne od środka.
  2. Pielęgnacja: kosmetyki.
  • Do oczyszczania, tonizowania i nawilżania cery naczynkowej stosuj hipoalergiczne kosmetyki, pozbawione alkoholi oraz syntetycznych substancji barwiących i zapachowych.
  • Regularnie stosuj kremy z filtrami UV - fakt, że promieniowanie słoneczne w nadmiarze jest szkodliwe dla skóry, nie jest nowością. Cera naczynkowa odczuwa bolesne skutki słońca dużo szybciej i dotkliwiej, dlatego niezależnie od pory roku, smaruj twarz kremem z filtrem (w lecie – z mocniejszym faktorem, zimą –  ze słabszym).
  • Zrezygnuj z gruboziarnistych peelingów, które mogą podrażnić skórę. Możesz stosować peelingi enzymatyczne, ale zwracaj uwagę, czy są przeznaczone dla cery naczynkowej. Naturalnym peelingiem enzymatycznym jest Savon Noir, czyli czarne mydło oliwkowo-laurowe.
  • Nie stosuj ziołowych kąpieli parowych – niektóre olejki eteryczne do nich dodawane mogą wywołać reakcję alergiczną, ponadto gorące powietrze rozszerza naczynia krwionośne, a tego chcesz uniknąć.
  • Czytając składniki kupowanych kosmetyków, zwracaj uwagę na obecność bioflawonoidów, które zmniejszają kruchość naczyń krwionośnych i uszczelniają ich ściany, zapobiegając rozszerzaniu się i pękaniu. Arnika górska i miłorząb japoński – między innymi te zioła zawierają niezbędne w pielęgnacji cery naczynkowej bioflawonoidy. Nawilżająco i przeciwzapalnie działają także wyciągi z róży, rumianku, aloesu, wiesiołka i lawendy.
jana_sweet 16.09.2014
Ajurwedyjski Olejek do Twarzy i Ciała z Różowym Lotosem
Kolejny raz nie zawiodłam się na firmie Khadi. Olejek używam na noc, spryskując hydrolatem twarz aby uwodnić skórę. Dodatkowo w okolicę oczy wklepuję krem brzozowo-nagietkowy z betuliną (Sylveco). Efekt następnego dnia: miękka, wypoczęta, bez wyprysków i stanów zapalnych twarz. Mam delikatną i naczynkową cerę ale również mieszaną, więc muszę uważać (zwłaszcza w lecie), aby nie przeholować z natłuszczaniem. Ale z olejkami Khadi jest to niemożliwe, bo cera rano jest matowa, cała:) Ładnie pachnie i faktycznie jeszcze bardziej niż inne olejki tej firmy zwalcza efekt sebum, polecam!