tani olej kokosowy

Olej kokosowy nazywany jest najzdrowszym olejem świata. Wykorzystywany w kulinariach, ma dużo liczniejsze właściwości lecznicze niż inne oleje. Jest bogaty w błonnik, witaminy i minerały. Oprócz zastosowania w kuchni, jest także doskonałym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Sprawdza się jako olejek do masażu, balsam do ciała oraz jako olejowa odżywka do włosów i skóry głowy.


Olej kokosowy, jako jeden z najpopularniejszych olejów spożywczych i pielęgnacyjnych, można znaleźć w wielu sklepach. Szukać należy w sklepach z żywnością ekologiczną lub z różnych stron świata oraz w sklepach z kosmetykami naturalnymi i orientalnymi, zarówno tych stacjonarnych, jak i oferujących zakupy przez Internet. W Polsce najbardziej znane i szeroko dostępne są oleje kokosowe firm KTC, Khadi, Marico i Dabur. Olej kokosowy oferowany przez KTC i Khadi nadaje się zarówno do zastosowania spożywczego, jak i pielęgnacyjnego. Firmy Marico i Dabur przygotowały specjalne olejki kokosowe przeznaczone do pielęgnacji włosów. Olejek Vatika (Dabur) wzbogacony jest w ekstrakty z ziół ajurwedyjskich (henna, amla) oraz w cytrynę. Jeśli chcemy znaleźć stosunkowo tani olej kokosowy, warto wybrać właśnie ten olejek, bądź wspomnianej wyżej firmy Marico.


Warto jednak zwrócić uwagę na to, że tani olej kokosowy może nie mieć aż tylu prozdrowotnych właściwości, co olej nieco droższy. Różnice w cenach spowodowane są odmiennymi opakowaniami oleju kokosowego (niektóre kupuje się w szklanych słoiczkach lub butelkach, inne w plastikowych), różną objętością (150 ml, 200 ml itd.) oraz tym, czy olej jest rafinowany, czy nierafinowany. I tutaj już trzeba samemu zdecydować, czy zapłacić więcej za olej kokosowy lepszej jakości (czyli nierafinowany), czy kupić tani olej, czyli najczęściej rafinowany, który oczywiście posiada właściwości wpływające korzystnie na organizm i stan skóry, ale nie ma ich aż tyle, co olej kokosowy nierafinowany.

Aby kupić tani olej kokosowy, warto czasem uzbroić się w cierpliwość i czekać na okresowe wyprzedaże. Kosmetyki naturalne mają niższą cenę, kiedy kończy się ich termin ważności (zazwyczaj produkt jest dostępny w niższej cenie na kilka miesięcy przed tym terminem). Można wtedy kupić olej kokosowy nawet o połowę taniej od początkowej ceny, mając jednak na uwadze, że trzeba go wykorzystać przed upływem podanej na opakowaniu daty.

Beata 13.09.2015
kokos
Jestem zadowolona, nie obciąża włosów, mimo że są cieńkie.