olej sezamowy cena

Olej sezamowy znalazł zastosowanie zarówno w kulinariach, jak i w kosmetyce. Jako olej spożywczy jest doskonałym dodatkiem do sałatek, surówek i warzyw, ziemniaków, ryżu i różnego rodzaju kasz. Ma brązowawe zabarwienie i nadaje potrawom łagodny, lekko orzechowy smak i aromat. Ma działanie detoksykujące, dlatego jego spożywanie pomaga w pozbyciu się szkodliwych toksyn z organizmu.


Nierafinowany olej sezamowy tłoczony na zimno pozyskiwany jest z ziaren sezamu i nie jest obrabiany termicznie ani chemicznie, dzięki czemu zachowuje swoje prozdrowotne właściwości. Należy kupować olej sezamowy zamknięty w szklanych, ciemnych butelkach, ponieważ jak każdy olej, olej sezamowy nie lubi światła. Należy go przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu, a w przygotowywaniu potraw nie nagrzewać do powyżej 70 stopni, dlatego nie nadaje się do smażenia. Po otwarciu olej sezamowy zachowuje swoje lecznicze właściwości przez około 6 miesięcy.


W kosmetyce olej sezamowy znalazł zastosowanie jako samodzielny kosmetyk, ale także jako składnik olejków do ciała, do masażu i do kąpieli, kremów i balsamów do skóry wymagającej intensywnego nawilżenia, tj. przede wszystkim suchej, dojrzałej, wrażliwej i naczynkowej. Może być składnikiem preparatów przeciwsłonecznych, ponieważ w naturalny sposób chroni przed złym wpływem promieniowania słonecznego. Zalecany jest także w pielęgnacji włosów, szczególnie tych pozbawionych blasku, matowych i łamliwych. W przypadku olejowania stosuje się go podobnie jak inne oleje, tj. niewielką ilość wmasowuje się w skórę głowy oraz włosy, zostawia na co najmniej pół godziny, a następnie myje włosy. Taką kurację można zostawić na włosach nawet na całą noc. Odżywi nie tylko włosy, ale też skórę głowy, niwelując łupież i zapobiegając przetłuszczaniu włosów, gdyż reguluje pracę gruczołów łojowych.

 

Olej sezamowy jest też jednym z lepszych olejków do masażu. Dzięki swoim detoksykującym właściwościom nie tylko nawilża i nadaje skórze blask, ale także odtruwa organizm.


Olej sezamowy polubią zwolennicy kuchni azjatyckiej, gdyż właśnie w tamtych stronach jest często wykorzystywany w przygotowywaniu różnego rodzaju potraw. Poleca się wzbogacenie diety w olej sezamowy osobom chorującym na nadciśnienie tętnicze, ponieważ olej je obniża. Cena oleju sezamowego, np. w ofercie marki Balcho, wynosi 29 zł za 500 ml.