olejki eteryczne zastosowanie

Z chemicznego punktu widzenia olejki eteryczne są wieloskładnikowymi mieszaninami lotnych związków chemicznych, wyodrębnianymi z roślin poprzez destylację z parą wodną. Zawierają między innymi monoterpeny, seskwiterpeny i fenylopropany… Brzmi zbyt naukowo i niezachęcająco?


Może to prawda, ale gdyby nie olejki eteryczne, to nie powstałoby wiele kompozycji zapachowych, a wiele osób nie przekonałoby się, jak ogromny wpływ i jak szerokie zastosowanie mają olejki eteryczne. Już w XVII wieku cesarz Jahangir mówił o olejku różanym: „Ma taką moc perfum, że jeżeli jedną kroplę rozetrzeć na dłoni, napełnia zapachem całą komnatę i wydaje się, jakby naraz rozkwitło wiele czerwonych pąków róż, leczy chore serce i przywraca do życia uschniętą różę”.

Rzeczywiście, olejki eteryczne znalazły zastosowanie w perfumerii, ale nie tylko. Są wykorzystywane także w aromatach spożywczych oraz w celach leczniczych. Dzięki niezliczonym właściwościom zapachowym i terapeutycznym, odgrywają ważną rolę w medycynie, aromaterapii, a także przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjno-kosmetycznym i spożywczym.

Na ziemskim globie występuje kilkanaście tysięcy olejkodajnych gatunków roślin, z czego największe znaczenie i najszersze zastosowanie znajduje kilkaset z nich, których nie sposób opisać w kilku zdaniach.

Poniżej wymieniono kilka najważniejszych dolegliwości, które mogą zostać złagodzone poprzez zastosowanie wybranych olejków eterycznych.

  • Schorzenia górnych dróg oddechowych (działanie wykrztuśne, bóle gardła, krtani): olejek jodły pospolitej, olejek eukaliptusowy, olejek bergamotowy.
  • Nerwice, depresja, bezsenność, uspokojenie: olejek sosnowy, olejek jodłowy, olejek lawendowy, olejek różany, olejek mandarynkowy, olejek cytrynowy, olejek neroli, olejek paczulowy.
  • Pobudzenie krążenia krwi: olejek sosnowy, olejek cynamonowy.
  • Afrodyzjak: olejek cynamonowy.
  • Zaburzenia przewodu pokarmowego: olejek mięty pieprzowej, olejek rumiankowy, olejek szałwiowy.
  • Infekcje skórne: olejek paczulowy, olejek rozmarynowy, olejek sandałowy.
  • Bóle mięśniowe, reumatyzm, artretyzm: olejek rozmarynowy.
  • Infekcje ginekologiczne: olejek sandałowy.

Dobroczynnych właściwości olejków eterycznych można zaznać poprzez inhalacje, masaże lub przebywanie w pomieszczeniu z kominkiem aromaterapeutycznym.