olejki eteryczne właściwości

Olejki eteryczne to wieloskładnikowe mieszaniny lotnych związków chemicznych, wyodrębnione z roślin za sprawą destylacji z parą wodną. Zawierają między innymi monoterpeny, seskwiterpeny i fenylopropany… tak mówią chemicy.


Jednak zamiast skupiać się na budowie chemicznej olejków, która oczywiście jest istotna, warto się bliżej zapoznać z ich prozdrowotnymi właściwościami. Wielu z nas doskonale zdaje sobie sprawę i wielokrotnie słyszało o dobroczynnym wpływie olejków na organizm, jednak poza kilkoma najbardziej rozpowszechnionymi olejkami i ich zastosowaniem, nie przyszłoby nam do głowy, jak wiele korzyści płynie z ich właściwości.

Nie sposób w kilku zdaniach opisać właściwości wszystkich olejków, gdyż na kuli ziemskiej występuje nieliczona ilość gatunków olejkodajnych roślin. Nie wszystkie olejki też znajdują zastosowanie w aromaterapii. Innymi dziedzinami, w których wykorzystuje się różnorakie właściwości olejków eterycznych, są przemysł farmaceutyczny, przemysł perfumeryjno-kosmetyczny oraz przemysł spożywczy. Jednak pierwsza rzecz, która kojarzy się z olejkami eterycznymi, to właśnie aromaterapia.

Olejki eteryczne – właściwości prozdrowotne

Najbardziej znane w aromaterapii właściwości olejków eterycznych związane są z łagodzeniem dolegliwości górnych dróg oddechowych, właściwościami uspokajającymi i kojącymi nerwy. Rzeczywiście, wiele olejków wspomaga walkę z nerwicą, depresją czy bezsennością, są to między innymi olejek olejek sosnowy, olejek jodłowy, olejek lawendowy, olejek różany, olejek mandarynkowy, olejek cytrynowy, olejek neroli, olejek paczulowy. Łagodzą one stres, uspokajają także pracę serca. Z kolei na pobudzenie krążenia krwi warto stosować olejek cynamonowy, który jest traktowany także jako silny afrodyzjak. Z kolei na różnego rodzaju infekcje bakteryjne i grzybiczne, zarówno skórne, jak i na przykład natury ginekologicznej, warto stosować olejek sandałowy, który wykazuje mocne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne. W schorzeniach górnych dróg oddechowych, tj. przy przeziębieniach, grypie, bólu gardła, krtani i zatok, warto wypróbować inhalacje olejkiem jodły pospolitej, eukaliptusowym lub bergamotowym. Natomiast zaburzenia układu pokarmowego powinny zniwelować olejki mięty pieprzowej, rumiankowy i szałwiowy.