olejki eteryczne sklep

Olejki eteryczne, ze względu na swoje właściwości zapachowe i terapeutyczne, od wielu lat znajdują wykorzystanie w medycynie, aromaterapii, przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjno-kosmetycznym i spożywczym. Na całym świecie występuje kilkanaście tysięcy olejkodajnych gatunków roślin, spośród których kilkadziesiąt ma największe znaczenie użytkowe.


Sklep z kosmetykami naturalnymi, w tym właśnie olejkami eterycznymi, znajduje się w każdym większym mieście. Jeśli nie mamy dostępu do sklepu stacjonarnego, można znaleźć ekologiczny sklep w Internecie, poszukać w drogeriach, spytać w aptekach czy nawet w sklepach z szeroko pojętymi artykułami wystroju wnętrz, w których olejki eteryczne będą stały zaraz przy kominkach do aromaterapii i kadzidełkach.


Olejki eteryczne, oprócz często zniewalającego zapachu, posiadają szereg właściwości terapeutycznych. Ogólnie można stwierdzić, że olejki eteryczne wpływają na samopoczucie człowieka, a ich najbardziej charakterystycznym działaniem jest zwalczanie i ochrona przed bakteriami i grzybami, czyli działanie antywirusowe, przeciwgrzybiczne. Tak naprawdę każdy olejek eteryczny może wykazywać nieco inne działanie, działać bardziej intensywnie i zauważalnie, bądź też subtelnie.

Aby zapoznać się z niektórymi właściwościami olejków eterycznych, warto wymienić choć kilka przykładowych olejków, które wykazują dobroczynne działanie dla organizmu:

  • Olejek neroli – należy do grupy olejków cytrusowych, jest otrzymywany z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Łagodzi stres i różnego rodzaju lęki, relaksuje .
  • Olejek różany – uspokaja, koi, stabilizuje pracę serca. Jak mówił indyjski cesarz Jahangir już w XVII wieku, olejek ten ma taką moc, że „leczy chore serce i przywraca do życia uschniętą różę”. Wobec tego zalecany jest w aromaterapii osobom cierpiącym na depresję, nerwicę i bezsenność; łagodzi także bóle i napięcia przedmiesiączkowe.
  • Olejek sosnowy – zastosowany w aromaterapii działa odświeżająco, odprężająco, ogólnie regeneracyjnie na ciało i umysł. Łagodzi infekcje dróg oddechowych, objawy grypy, ból zatok, gardła i krtani, pobudza krążenie krwi i zwiększa odporność organizmu.

Olejki eteryczne mają niezliczone właściwości prozdrowotne. Kupując je, trzeba się upewnić, czy są to czyste olejki eteryczne, bez dodatków żadnych syntetycznych substancji.