naturalne olejki eteryczne

Na całym świecie występuje kilkanaście tysięcy olejkodajnych gatunków roślin, spośród których kilkadziesiąt ma największe znaczenie użytkowe. Naturalne olejki eteryczne mają niezliczone właściwości terapeutyczne, a na dodatek często obłędnie, zniewalająco pachną. Wpływają na ogólne samopoczucie człowieka, ale chyba najbardziej słyną ze swoich właściwości przeciwzapalnych, antybakteryjnych i antygrzybicznych.


Naturalne olejki eteryczne, ze względu na swoje właściwości zapachowe i terapeutyczne, od wielu lat znajdują wykorzystanie w medycynie, aromaterapii, przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjno-kosmetycznym i spożywczym.

Warto przekonać się „na własnej skórze”, używając olejków do inhalacji, masażu, kąpieli bądź po prostu uwalniając ich zapach poprzez podgrzewanie w kominku aromaterapeutycznym. Jednak warto najpierw poznać choć kilka z nich, aby dobrać olejki odpowiednio do naszych indywidualnych potrzeb. Nie sposób omówić w kilku słowach działania wszystkich kilkudziesięciu olejków, jednak można przybliżyć właściwości tych najczęściej stosowanych i najbardziej znanych.

Niektóre naturalne olejki eteryczne:

  • Olejek neroli – należy do grupy olejków cytrusowych, otrzymuje się go z kwiatów gorzkiej pomarańczy. Łagodzi stres i różnego rodzaju lęki, relaksuje.
  • Olejek różany – uspokaja, koi, uspokaja pracę serca. Jak mówił indyjski cesarz Jahangir już w XVII wieku, olejek ten „leczy chore serce i przywraca do życia uschniętą różę”. Zalecany jest w aromaterapii osobom cierpiącym na depresję, nerwicę i bezsenność; łagodzi także bóle i napięcia przedmiesiączkowe.
  • Olejek sosnowy – zastosowany w aromaterapii działa odświeżająco, odprężająco, regeneracyjnie na ciało i umysł. Łagodzi infekcje dróg oddechowych, objawy grypy, bóle zatok, gardła i krtani, pobudza krążenie krwi i zwiększa odporność organizmu.
  • Olejek eukaliptusowy – odświeża oddech, poprawia koncentrację, ma właściwości kojące i uspokajające. Z racji, że pobudza wydzielanie śluzu, działa wykrztuśnie i napotnie, może być wykorzystany w aromaterapii u osób borykających się z przeziębieniami i grypą.
  • Olejek cynamonowy – ma charakterystyczny, korzenny zapach i jest wyjątkowo esencjonalny. Pobudza krążenie, usuwa obrzęki. Działa pobudzająco, dodaje energii, traktowany jest również jako afrodyzjak.