aromaterapia olejki eteryczne
Olejki eteryczne to wieloskładnikowe mieszaniny lotnych związków chemicznych, wyodrębnione z roślin za sprawą destylacji z parą wodną. Pozyskiwane są z roślin olejkodajnych, których na całym świecie jest blisko 20 tysięcy. Właściwości olejków pozwalają na ich bardzo szerokie użycie:
- w przemyśle farmaceutycznym jako składniki leków, np. popularnego Amolu, który jest niczym innym jak mieszaniną kilku olejków eterycznych, między innymi olejku kory cynamonowej, olejku goździkowego, cytrynowego i lawendowego
- w przemyśle perfumeryjno-kosmetycznym jako składniki kompozycji perfumeryjnych i kosmetyków, np. olejek geraniowy, olejek różany
- w przemyśle spożywczym jako substancje aromatyzujące wyroby cukiernicze oraz napoje, np. olejek cytrynowy.
Oprócz tego doskonale znana jest aromaterapia z wykorzystaniem olejków eterycznych. Aromaterapia wykorzystuje prozdrowotne właściwości olejków eterycznych, a jest ich naprawdę bardzo wiele. Zwykle do odpowiedniej ilości wody dodaje się kilka-kilkanaście kropel olejku eterycznego, rozpala się specjalny kominek aromaterapeutyczny i po prostu przebywa w pomieszczeniu, w którym unosi się zapach wybranego olejku. Olejek w połączeniu z wodą odparowuje i rozprasza się w pomieszczeniu, dzięki czemu po prostu oddychamy powietrzem wypełnionym olejkiem.
Poniżej przedstawiono najczęstsze właściwości prozdrowotne olejków. W zależności od tego, czego potrzebujesz, możesz stosować w aromaterapii wybrane, polecane niżej olejki eteryczne.
- Schorzenia górnych dróg oddechowych (działanie wykrztuśne, bóle gardła, krtani): olejek jodły pospolitej, olejek eukaliptusowy, olejek bergamotowy.
- Nerwice, depresja, bezsenność, uspokojenie: olejek sosnowy, olejek jodłowy, olejek bazyliowy, olejek lawendowy, olejek różany, olejek mandarynkowy, olejek cytrynowy, olejek neroli, olejek pomarańczowy, olejek paczulowy.
- Pobudzenie krążenia krwi: olejek sosnowy, olejek cynamonowy.
- Afrodyzjak: olejek cynamonowy, olejek goździkowy.
- Zaburzenia przewodu pokarmowego: olejek mięty pieprzowej, olejek rumiankowy, olejek szałwiowy.
- Infekcje skórne: olejek paczulowy, olejek rozmarynowy, olejek sandałowy, olejek cynamonowy, olejek eukaliptusowy.
- Bóle mięśniowe, reumatyzm, artretyzm: olejek rozmarynowy.
- Infekcje ginekologiczne: olejek sandałowy.
Olejek zapachowy 10 ml - Rose
[Nr kat. SOI-151]