Jak przygotować hennę do farbowania?

Pamiętaj, że temperatura wody i odczyn pH ma istotne znaczenie w przygotowaniu ziołowych farb khadi. W przypadku czystej henny, henny z amlą i jatrophą oraz henny z amlą używaj zawsze gorącej wody o temperaturze około 80C (nie wrzącej wody!). Zbyt gorąca woda zabije lawson- naturalny barwnik pochodzący z henny. Przez to efekt koloryzacji będzie pomarańczowy a nie intensywnie miedziano-czerwony. Taką mieszankę najlepiej odstawić na 12h godzin w ciepłe miejsce. Dodatek soku z cytryny do henny naturalnej, henny z amlą i jatrophą zintensyfikuje kolor.

Przygotowanie farby ziołowych z dodatkiem indygo wymaga użycia niższej temperatury wody. Henna  ciemny brąz, orzechowy brąz, jasny brąz i czarny wymagają ciepłej wody (temp. około 50 C). Do farby indygo używaj zawsze letniej wody.
Pamiętaj, że indygo wymaga odczynu zasadowego. Nie dodawaj soku z cytryny tak jak do czystej henny. (Lawson z henny uwalnia się w odczynie kwaśnym).
Indygo używamy od razu po sporządzeniu mieszanki. Nie czekamy na uwolnienie barwnika, jak ma to miejsce w przypadku czystej henny.