Dlaczego farby naturalne są zdrowsze dla włosów?

Częste zabiegi koloryzujące niszczą strukturę włosa. Włosy stają się coraz słabsze, zaczynają kruszyć się i nadmiernie wypadać.

Wiele składników farb chemicznych powoduje reakcję alergiczną objawiającą się swędzeniem skóry głowy, pokrzywką a w najcięższych przypadkach opuchlizną.

Do głównych składników farb chemicznych wywołujących reakcje alergiczną należą: rezorycyna, amoniak, hydrochinon, PPD (parafenylenodiamina).

Rezorycyna:

W farbach chemicznych jest jedną z części składowych barwnika. Może powodować rekcję alergiczną w postaci pokrzywki i podrażnień skóry głowy. Stanowi składnik klei przemysłowych, żywic syntetycznych, środków do pielęgnacji włosów oraz leków o działaniu złuszczającym i grzybobójczych.

Amoniak

Otwiera łuskę włosa pozwalając na częściowe wniknięcie barwnika z farby. Kolejne systematyczne zabiegi koloryzacji niszczą coraz głębsze struktury włosa. Amoniak usuwa również naturalne sebum z włosa, tym samym powodując ich silne przesuszenie. W efekcie włosy stają się coraz słabsze, rozdwajają się aż w końcu wypadają.

Parafenylenodiamina (PPD, zwana też sztuczną henną).

Im ciemniejsza farba do włosów tym więcej zawiera PPD. Już od dawna znane jest szkodliwe działanie tej substancji na zdrowie człowieka. W niektórych krajach całkowicie zakazano stosowania PPD w farbach chemicznych. Wiele badań naukowych potwierdziło rakotwórcze działanie tej substancji.

Nikiel

Stanowi składnik wielu narzędzi powszechnego użytku. Metal ten wykazuje działanie rakotwórcze i alergenne.

Hydrochinion

Niszczy naskórek, wysusza skórę, może powodować egzemy. W farbach chemicznych stosowany jako regulator stopnia utleniania włosów.

Parabeny

Powszechnie konserwanty dodawane do większości kosmetyków. Wykazują działanie estrogenne, co może prowadzić do rozwoju guzów pier