Bardzo zróżnicowana, kłująca, pnąca się roślina o małych, białych lub zielonkawych lub z czerwonymi i żółtymi odcieniami kwiatach o słodkim zapachu. Liście tej rośliny są różnorodne, owoce są okrągłe, dwu-płatkowe/dwu-częściowe, ciemnofioletowe lub czarne, mięsiste z dwoma małymi nasionami.

Najczęściej rośnie w północno - zachodnich Himalajach. Korzeń tej rośliny jest wszechstronnie stosowany do leczenia trądziku i zredukowania zmarszczek, poprawia karnację, leczy oparzenia oraz rany, zmniejsza zapalenie, opuchliznę, zwalcza pryszcze i wiele innych niedoskonałości skóry, działa antyseptycznie i antybakteryjnie. Ta silnie działająca roślina jest również stosowana w leczeniu infekcji dróg moczowych oraz zaburzeń menstruacyjnych tj. brak miesiączki czy bolesne i obfite miesiączkowanie. Poza tym zwalcza zaburzenia krzepnięcia, usuwa kamienie nerkowe lub pęcherza moczowego, kamienie żółciowe, jest stosowana na żółtaczkę, zapalenie wątroby, biegunkę, złamania kości, urazy, choroby serca, problemy skórne, krzywicę, porażenia, opryszczkę, menopauzę a nawet raka.

Manjishta jest prawdopodobnie najlepszym ziołem w medycynie ajurwedyjskiej oczyszczającym krew.Jest skutecznym lekarstwem na toksyczne choroby krwi: oziębia i odtruwa krew, tamuje krwotoki, usuwa zatory w przepływie krwi i usuwa zastoinową krew. Dobre na wszystkie stany zapalne krwi (lub żeńskiego układu rozrodczego), jego działanie usuwające zatory rozciąga się na wątrobę i nerki (kamienie) i pomaga zniszczyć guzy zarówno złośliwe jak i nie. Zwiększa przepływ krwi i usprawnia gojenie się tkanek uszkodzonych przez uraz lub infekcję. Manjishta pomaga również w przypadku złamań kości.

Oprócz tego czyści i reguluje wątrobę, śledzionę i funkcję nerek.Zewnętrznie może być użyta jako pasta z miodem na odbarwienia i zapalenia skóry. Można z niej równiez utworzyc pastę z lukrecją dla złagodzenia poparzonej lub uszkodzonej tkanki.

Tonizuje i oczyszcza skórę, działa antybakteryjne i ściągająco.

Marzanna europejska (Rubbia tinctorum) ma podobne właściwości i jest dobrym środkiem zastępczym.

Synonimy: 
Rubia cordifolia
Indian Madder
Marzanna indyjska
Manjit Gandari
Manchatti
Nie znaleziono produktów.