Helfopedia
Kliknij na jedną z literek powyżej aby przenieść się do terminów słownych rozpoczynających się od tej literki.

T

Tapioka

to kasza wyrabiana ze skrobi manioku. Dostępna jest w postaci drobnych, białych kulek. Nie posiada charakterystycznego smaku i zapachu. Tapioka to produkt w 100% roślinny, dlatego sięgają po nią wegetarianie i weganie – jest ciekawym uzupełnieniem ich jadłospisu. Można ją dodawać do wypieków lub jako zagęszczacz do sosów, zup, sałatek, musu owocowego, polew, lukru. Jest stosowana również do wyrobu legumin i budyniów. Nie zawiera glutenu i będąc produktem roślinnym pozbawiona jest cholesterolu.

Terminalia Chebula

Terminalia Chebula – migdałecznik chebułowiec, zwany również Haritaki. Azjatycka roślina o tybetańskiej nazwie „Arura”, oznaczającej „owoc długiego życia”. Posiada liczne właściwości lecznicze, antyseptyczne i antyoksydacyjne. Niweluje stany zapalne skóry. Jest elementem ajurwedyjskiej perły medycyny – Triphala, mieszanki trzech ziół (łączy Haritaki z Bibhitaki i Amalaki).

Synonimy: migdałecznik chebułowiec Haritaki

Triphala

Mieszanka Amli, Bibhitaki (Terminalia bellrica) i Haritaki (Terminalia cebula), która wspomaga porost włosów, oczyszcza cały organizm oraz poprawia trawienie.

Tulsi

Tulsi jest odmianą bazylii, rosnącą dziko w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata. Liście tej rocznej roślinki mają często purpurowe zabarwienie. Jej kwiaty, które pojawiają się od czerwca do września mają różne kolory: od białych po czerwone, czasem z odcieniem purpury.

Dzięki swym przeciwbakteryjnym i antyseptycznym właściwościom Tulsi stosowana jest W Ajurwedzie w leczeniu różnych dolegliwości, tj. kaszel, katar, gorączka, przeziębienie, bóle głowy, trądzik, problemy z żołądkiem i z płucami, rozszerzenie brzuszne, wchłanianie/absorpcję, zapalenia, choroby serca, artretyzm, różnego rodzaju zatrucia i niedrożności, obniża poziom cholesterolu oraz leczy malarię. Poprawia również pamięć oraz wzmacnia układ nerwowy. Ma też działanie przeciwgrzybiczne. Tę wyjątkową roślinkę można używać w wielu postaciach: jako ziołową herbatkę, sproszkowany puder, czy po prostu świeże liście. Tulsi postrzegana jest jako “eliksir życia”, ponieważ mówi się, że wspomaga długowieczność.

Synonimy: Basil Ocimum Sanctum Sacred basil Holy basil Święta Bazylia