Helfopedia
Kliknij na jedną z literek powyżej aby przenieść się do terminów słownych rozpoczynających się od tej literki.

P

Paczula

Brodziec wodny, paczulka wodna. Roślina wieloletnia z gatunku jasnotowatych. Osiąga do 70 cm wysokości, posiada włochatą łodygę i intensywnie zielone liście oraz drobne białe kwiaty. Nazwa pochodzi z języka tamilskiego, oznacza dosłownie „zielony liść”. Rośnie głównie w Indonezji, jednak występuje w wielu ciepłych krajach. Roślina posiada szerokie zastosowanie w medycynie, ogrodnictwie, perfumiarstwie jak również jest obiektem kultu. Stosowana była powszechnie na Jedwabnym Szlaku w celu odstraszania moli od przewożonych tkanin, do Europy zawitała w XIX w.

Jest jednym z najstarszych i najpopularniejszych olejków eterycznych, słynie z aktywnego działania przeciw łupieżowi i infekcjom grzybiczym skóry. Ponadto działa antypasożytniczo i pomaga w przypadku różnorodnych problemów skórnych. Paczula od wieków była używana w leczeniu trądziku. Uznawana jest za afrodyzjak, działa odprężająco i rozjaśnia umysł. Jej intensywny zapach ma działanie maskujące przykre zapachy oraz utrwalające kompozycje perfumeryjne, olejek stosuje się przy ukąszeniach węży, biegunkach, przeciw bólom głowy i brzucha. Słodki, ziołowy, korzenny, drzewno-balsamiczny, mokry aromat olejku różni się od drzewnego zapachu samej rośliny. Wykorzystuje się go na masową skalę w perfumiarstwie, występuje w jednej trzeciej istniejących zapachów oraz w co drugim zapachu męskim. Roczna światowa produkcja olejku wynosi 500 ton.

Synonimy: Olejek eteryczny z paczuli Paczula Patchouli olejek paczulowy brodziec wodny paczulka wodna olejek paczula

Pitta

Jedna z dosz, temperamentów, energii w systemie ajurwedyjskim. Jest synonimem ciepła i energii do działania. Steruje metabolizmem, trawieniem, odpowiedzialna jest za pragnienie, głód, trawienie, proces postrzegania i rozumienia, pragnienia i łaknienie. Umiejscowiona jest w jelicie cienkim, oczach, krwi, tłuszczu, głowie i gruczołach potowych. Osoby młode i w wieku średnim tryskają tą energią, zaś wraz z wiekiem jest jej coraz mniej. Osoba z przewagą tej doszy ma tendencję do łysienia i siwienia oraz trądziku. Zwykle osoby te są dobrze umięśnione, mają duże łaknienie oraz łatwo nabierają masy. Mają grubą skórę i dobrze rozwinięte mięśnie. Mają gęste i zdrowe włosy oraz paznokcie, błyszczące oczy i zęby z tendencją do żółknięcia. Mówią głośno i wyraźnie, dobrze sypiają, często jednak potrafią zapadać na choroby związane z zapaleniami zatok, spojówek, alergiami, bólami gardła i infekcjami. Psychicznie pitty charakteryzuje pewność siebie, wesołość, opanowanie, tolerancja, spokój, determinacja i ambicja. Mają dobrą pamięć i koncentrację. Zaburzona równowaga pitty odwraca te cechy. Osoba taka ma wtedy tendencje do osądzania, nadmiernej krytyki innych, spadku koncentracji oraz wybuchów gniewu.

Piżmo

Naturalne piżmo to wydzielina z gruczołów jelenia piżmowego (piżmowca), obecnie zastępowana piżmem sztucznym. Intensywna woń substancji oraz jej właściwości utrwalające inne zapachy spowodowały jej wielką popularność w środowisku perfumeryjnym. Ciepło-cierpki, przydymiony, głęboki aromat piżma często występuje w cięższych, arabskich kompozycjach zapachowych oraz w perfumach męskich. Piżmo ma postać suchej masy, która dopiero rozpuszczona w alkoholu nabiera swojego słynnego aromatu. Zapach dojrzewa miesiącami, nie jest łatwy w pozyskaniu, więc osiąga duże ceny. Jest bardzo trwały.

Synonimy: Musk

Poliglukozyd kwasów oleju kokosowego

Pozyskiwany z oleju kokosowego. Substancja myjąca otrzymywana z oleju kokosowego. Bidegradowalna- bezpieczna dla środowiska.

Synonimy: Coco-Glucoside

Psylium Husk

Występuje w rejonie Morza Śródziemnego i częściowo w Północnych Indiach. Łodygi psyllium zawierają drobne nasiona, które również nazywają się psyllium. Zawierają one glikozydy i klej roślinny. Psylium Husk to środek moczopędny, środek zmiękczający skórę i środek chłodzący. Stosowany w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka i jelit oraz dróg moczowo-płciowych. Stosowany jest jako środek przeczyszczający.

Synonimy: Psyllium Seeds Plantago Ovata Husk Fleam Spogel Seeds Plantago Ispaghula Isabgol

Puder różany

Chłodzące, kojące zioło, leczy również podrażnienia skóry. Ma piękny zapach.

Synonimy: Rose Powder Rosa Alba

Punica granatum

Punica granatum – granat właściwy. Jeden z najcenniejszych owoców świata, niezwykle bogaty w antyoksydanty i witaminy. Skórka tego owocu dzięki zawartości punicyny (flawonoid , grupa antocyjanów) jest używana jako naturalny czerwony barwnik.

Synonimy: granat właściwy