Helfopedia
Kliknij na jedną z literek powyżej aby przenieść się do terminów słownych rozpoczynających się od tej literki.

M

Manjishta

Bardzo zróżnicowana, kłująca, pnąca się roślina o małych, białych lub zielonkawych lub z czerwonymi i żółtymi odcieniami kwiatach o słodkim zapachu. Liście tej rośliny są różnorodne, owoce są okrągłe, dwu-płatkowe/dwu-częściowe, ciemnofioletowe lub czarne, mięsiste z dwoma małymi nasionami.

Najczęściej rośnie w północno - zachodnich Himalajach. Korzeń tej rośliny jest wszechstronnie stosowany do leczenia trądziku i zredukowania zmarszczek, poprawia karnację, leczy oparzenia oraz rany, zmniejsza zapalenie, opuchliznę, zwalcza pryszcze i wiele innych niedoskonałości skóry, działa antyseptycznie i antybakteryjnie. Ta silnie działająca roślina jest również stosowana w leczeniu infekcji dróg moczowych oraz zaburzeń menstruacyjnych tj. brak miesiączki czy bolesne i obfite miesiączkowanie. Poza tym zwalcza zaburzenia krzepnięcia, usuwa kamienie nerkowe lub pęcherza moczowego, kamienie żółciowe, jest stosowana na żółtaczkę, zapalenie wątroby, biegunkę, złamania kości, urazy, choroby serca, problemy skórne, krzywicę, porażenia, opryszczkę, menopauzę a nawet raka.

Manjishta jest prawdopodobnie najlepszym ziołem w medycynie ajurwedyjskiej oczyszczającym krew.Jest skutecznym lekarstwem na toksyczne choroby krwi: oziębia i odtruwa krew, tamuje krwotoki, usuwa zatory w przepływie krwi i usuwa zastoinową krew. Dobre na wszystkie stany zapalne krwi (lub żeńskiego układu rozrodczego), jego działanie usuwające zatory rozciąga się na wątrobę i nerki (kamienie) i pomaga zniszczyć guzy zarówno złośliwe jak i nie. Zwiększa przepływ krwi i usprawnia gojenie się tkanek uszkodzonych przez uraz lub infekcję. Manjishta pomaga również w przypadku złamań kości.

Oprócz tego czyści i reguluje wątrobę, śledzionę i funkcję nerek.Zewnętrznie może być użyta jako pasta z miodem na odbarwienia i zapalenia skóry. Można z niej równiez utworzyc pastę z lukrecją dla złagodzenia poparzonej lub uszkodzonej tkanki.

Tonizuje i oczyszcza skórę, działa antybakteryjne i ściągająco.

Marzanna europejska (Rubbia tinctorum) ma podobne właściwości i jest dobrym środkiem zastępczym.

Synonimy: Rubia cordifolia Indian Madder Marzanna indyjska Manjit Gandari Manchatti

Marzanna europejska

Bardzo odżywia, może być stosowana jako środek żelujący w mieszankach do uzyskania emulgującego czynnika. Nadaje włosom piękny połysk. Również dobra przeciw łupieżowi i wypadaniu włosów.

Synonimy: Rubia tinctorum

Masło Kakaowe

Uzyskuje się przez wytłoczenie tłuszczu z nasion kakaowca. Nawilża, wygładza i natłuszcza skórę, dzięki antyutleniaczom niweluje wolne rodniki. Pomaga w zredukowaniu rozstępów oraz rozjaśnieniu blizn.

Synonimy: Theobroma Cacao Seed Butter

Masło karite

Otrzymywane z owoców masłosza. Zapobiega pierzchnięciu i pękaniu skóry. Chroni przed niekorzystnym promieniowaniem UVA i UVB.

Synonimy: Shea Butter

Mehendi

Dekoracyjne, wymyślne wzory malowane henną na dłoniach i stopach panien młodych w rejonie Indii i Nepalu. Określone wzory mają zapewnić pomyślność młodej parze. Zwyczaj upowszechnił się również w Krajach Arabskich. Mehendi jednak nie jest zarezerwowane tylko dla przyszłych żon. Tradycyjnie aplikuje się je podczas hinduistycznych okazji takich jak śluby, święta np. Diwali, tradycja ta objęła również święta muzułmańskie, np. Eid-ul-Fitr.

Pastę z henny aplikuje się na skórę bezpośrednio pędzelkiem lub poprzez odcięty papierowy lub foliowy rożek wypełniony masą barwiącą. Barwnik początkowo ma kolor pomarańczowo-czerwony, jednak poprzez utlenianie w ciągu trzech dób od aplikacji zamienia się w czerń. Wzór na skórze utrzymuje się od jednego do trzech tygodni. Wzory mehendi mają różnorodne kształty m.in. geometryczne, roślinne.

Mięta pieprzowa

Działa ochładzająco na skórę, zapobiega powstawaniu wyprysków.

Synonimy: Mentha piperita