Helfopedia
Kliknij na jedną z literek powyżej aby przenieść się do terminów słownych rozpoczynających się od tej literki.

D

Dosza

Ajurweda zakłada, że ciało ludzkie składa się z różnych substancji, rodzajów energii, rozłożonych w ludzkim ciele w różnych proporcjach, tak zwanych doszach. Każdą z nich charakteryzują inne cechy i właściwości, odpowiedzialna jest też za inne funkcje organizmu. By ciało było zdrowe, wszystkie muszą być w równowadze, inaczej mogą rozwinąć się choroby oraz nasza psychika ulec może zaburzeniom. W każdym człowieku dominuje inna dosza, co sprawia, że ludzie się od siebie różnią nie tylko fizycznie, ale też charakterem. Wyróżniamy dosze: kapha, pitta i vata. Lekarze ajurwedyjscy kładą duży nacisk na rozpoznanie, która dosza jest u nas dominująca i przestrzeganie dla niej zaleceń co do diety, sposobu życia i aktywności fizycznej oraz odpoczynku, gdyż jedynie w ten sposób możemy ustrzec się przed rozwijaniem się poważnych zaburzeń organizmu.
 

Drzewo sandałowe

Nazwa sandałowiec obejmuje 9 gatunków występujących na nizinach Australii, Azji Południowo-Wschodniej i wyspach Pacyfiku. To roślina półpasożytnicza w formie drzew lub krzewów, pobiera wodę i sole mineralne z korzeni innych roślin. Drewno ma charakterystyczny, cierpko piaskowy zapach, z którego wytwarzany jest olejek eteryczny o niezwykłym działaniu. Przypisuje się mu właściwości uspokajające, antyseptyczne, łagodzące depresje, napięcia i lęki, bezsenność, nerwice, zaburzenia przedmenstruacyjne i menopauzalne, zaburzenia gastryczne, wymioty, zgagę, czkawkę, katar, kaszel i wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry. Sproszkowane drzewo sandałowe to oprócz produktu rytualnego w hinduizmie również surowiec kosmetyczny stosowany głównie w formie maseczek do skóry podrażnionej, trądzikowej, zanieczyszczonej, pozbawionej blasku, starzejącej się. Olejek stosuje się zewnętrznie po rozcieńczeniu w innym oleju bazowym np. migdałowym, na skórę ciała, twarzy, głowy i włosy. Ma działanie odżywcze, regulujące wydzielanie sebum, powstrzymujące procesy starzenia się, przeciwzmarszczkowe, regenerujące i antybakteryjne. Szczególnie polecany jest skórze problemowej, trądzikowej, tłustej, zanieczyszczonej, ale i dotkniętej wysypkami i potrzebującej intensywnej regeneracji. Redukuje blizny i przebarwienia.

Synonimy: Pterocarpus santalinus drzewko sandałowe sandałowiec proszek sandałowy olejek sandałowy Santalum Sandalwood

Drzewo sandałowe żółte

Posiada oczyszczające i kojące właściwości. Polecane do pielęgnacji włosów normalnych , przetłuszczających się i mieszanych ( nie za dużo, ma konsystencję czystej glinki). Skuteczne jako maseczka do twarzy.

Synonimy: Sandalwood-yellow